×

Wypowiedzieli wojnę uzależnieniu od gier komputerowych. Srogie ograniczenia dla nieletnich

Nieletni gracze pochodzący z Chin z pewnością są bardzo niepocieszeni. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które wydał krajowy organ ds. mediów w imię walki z uzależnieniem, czas, jaki nieletni będą mogli spędzić przed komputerem grając w gry będzie „mocno ograniczony”.

Chiny wypowiedziały wojnę uzależnieniu od gier komputerowych

Wprowadzane w Chinach ograniczenia dotyczące ilości czasu spędzonego przed komputerami obejmują wszystkie osoby poniżej 18. roku życia i dotyczą gier dostępnych na platformach internetowych. Odpowiedzialność za ich przestrzegane biorą dostawcy gier online, tacy jak firmy Tencent i NetEase.

Skąd taka decyzja? Ograniczenia są odpowiedzią na skargi rodziców, którzy nierzadko nie są w stanie odciągnąć od komputerów najmłodszych graczy.

Wielu rodziców stwierdziło, że uzależnienie nastolatków od gier online poważnie wpłynęło na ich naukę oraz zdrowie fizyczne i psychiczne, prowadząc do szeregu problemów społecznych i powodując cierpienie wielu rodziców – cytuje urzędnika agencja Xinhua

Tylko przez godzinę między 20:00 a 21:00 w piątki, weekendy i święta

Platformy, na których rejestrują się gracze, mają zobowiązać użytkowników do tworzenia kont zawierających ich prawdziwe dane. Kluczową rolę będzie odgrywał tutaj wiek gracza, który będzie odpowiednio weryfikowany. Niepełnoletni gracze będą mogli korzystać ze swoich kont tylko w ściśle ograniczonych ramach czasowych – tylko przez godzinę między 20:00 a 21:00 w piątki, weekendy i święta. Wcześniej czas grania dla osób nieletnich był ograniczony do 90 minut w dni robocze i trzech godzin w dni wolne od pracy, jednak wszystko wskazuje na to, że nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, stąd też bardziej restrykcyjne ograniczenia.

Chińscy gracze oburzeni zmianami

Rozporządzenie bardzo szybko spotkało się z lawiną sprzeciwów ze strony młodych graczy, którzy dają upust złości w mediach społecznościowych. Kontrowersje wzbudza m.in. fakt, że wszyscy niepełnoletni (bez względu na wiek) zostali objęci takim samym zakazem. Starsi domagaj się wprowadzenia rozgraniczeń i zróżnicowania pod względem dozwolonego czasu gdy. Nie godzą się z ustaleniem, które pozwala spędzić tyle czasu na graniu zarówno 5-, 6-latkom co 16-, 17-latkom. Oburzenie wśród najmłodszych graczy wywołało także nałożenie ogólnego zakazu na wszystkie rodzaje gier. Są też tacy, którzy wskazywali na konieczność rozwoju e-sportu. Póki co zażalenia i uwagi nieletnich graczy na niewiele się zdają.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała uzależnienie od gier wideo za zaburzenie. Szacuje się, że problem uzależnienia od gier dotyczy ok. 10 proc. wszystkich graczy

Uważasz, że takie ograniczenia powinny zostać wprowadzone również w Polsce?

Źródła: edition.cnn.com, www.news.cn, www.who.int, doi.apa.org
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować