Kategorie Zdrowie

Odsprzedawanie leków w Internecie. Czy to jest legalne i bezpieczne?

Czy mogę sprzedać niewykorzystane medykamenty? Czy odsprzedawanie leków w Internecie jest legalne, a kupowanie leków od osób prywatnych bezpieczne? Takie i wiele innych podobnych pytań zadaje sobie obecnie duża liczba matek oraz osób przewlekle chorych. Przyczyny takiego postępowania są różne i nikt nie widzi w tym nic złego. Mało kto wie, że obrót lekami i suplementami diety bez zarejestrowanej działalności gospodarczej jest niezgodny z prawem. W dodatku, zakup ich z tzw. „drugiej ręki” może narazić na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia!

lekarstwa
Facebook.com

Czy odsprzedawanie leków w Internecie jest legalne?

Sama w sobie sprzedaż farmaceutyków za pośrednictwem Internetu jest legalna, ale prowadzić ją mogą wyłącznie apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne działające na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Ponadto, dotyczy to tylko leków dostępnych bez recepty.

Niezgodne z prawem jest więc odsprzedawanie leków przez osoby prywatne. Nawet jeśli chcesz odstąpić farmaceutyk koleżance czy sąsiadce, zrobisz to nielegalnie!

Przepisy nie rozróżniają, z jakich powodów sprzedaje się leki poza oficjalnym obrotem. Na sankcję narażeni są zarówno świadomi, jak i nieświadomi sprzedawcy produktów leczniczych.

Zakaz sprzedawania niewykorzystanych medykamentów dotyczy również tych zagranicznych, przywiezionych do Polski. Można je posiadać wyłącznie na własny użytek.

odsprzedawanie leków
Facebook.com

Kara za odsprzedawanie leków przez osoby prywatne

Zgodnie z art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne:

Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przypadku sprzedaży suplementów diety bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 98 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, grozi kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Chociaż odsprzedawanie swoich leków jest łamaniem prawda, to konsekwencje prawne są bardzo rzadko wyciągane

Jak tłumaczy mgr farm. Andrzej Denis, rzecznik Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej:

Trwa regularna walka z nielegalną sprzedażą leków na masową skalę czy „odwróconym łańcuchem dystrybucji leków”, ale osobami, które kupują bądź sprzedają leki na portalach społecznościowych policja się nie interesuje, tłumacząc to niską szkodliwością czynu

odsprzedawanie leków
Facebook.com

Odkupywanie leków jest niebezpieczne!

Kupowanie leków z niewiadomego źródła i bez konsultacji z lekarzem jest niezwykle ryzykowne oraz może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia i życia. Ponadto, jak ustaliliśmy wcześniej – jest nielegalne!

Dlaczego odkupywane farmaceutyki mogą być niebezpieczne?

1) Lek może wywołać poważną chorobę, ponieważ nie mamy pewności, że pochodzi z legalnego źródła, czy jest oryginalny i czy spełnia wszystkie niezbędne normy. Przez to nie wiemy, jakie będzie jego faktyczne działanie.

Często otrzymujemy leki bez opakowania oraz ulotki informacyjnej. Zresztą nawet jeśli są, mogą jedynie imitować prawdziwe opakowania. Ponadto, taki produkt może być zamiennikiem lub podróbką i mieć zupełnie inny skład (znacznie odbiegający od tego podanego na opakowaniu).

Mogą one zawierać:

a) nieprawidłową ilość substancji aktywnych:
– gdy ich nie ma (ale jest zbyt mało), to efekt terapeutyczny będzie opóźniony albo nie wystąpi wcale;
– jeśli są niezgodne ze specyfikacją albo w dużych dawkach, mogą skutkować wystąpieniem groźnych dla życia skutków ubocznych;

b) znaczną ilość zanieczyszczeń.

GIF ostrzega, że najczęściej fałszowane są leki na męską potencję, stosowane w psychiatrii, przeciwnowotworowe, a także leki związane z kuracjami odchudzającymi.

2) Lek może spowodować uzależnienie, ponieważ niektórzy sprzedawcy celowo sprzedają leki o działaniu silnie uzależniającym.

3) Lek może wywoła chorobę psychiczną, ponieważ może zawierać wycofane substancje ze względu na negatywny wpływ na psychikę.

4) W najczarniejszym scenariuszu lek może wywołać śmierć, jeśli będzie zawierał substancje szkodliwe.

Poza tym, nie mamy żadnej gwarancji, że lek był prawidłowo przechowywany i czy nie jest przeterminowany. Dlatego zanim odkupisz jakiś farmaceutyk od osoby prywatnej, zastanów się, czy warto ryzykować.

odsprzedawanie leków
Facebook.com

Jakie leki są najczęściej odsprzedawane i dlaczego tak chętnie są kupowane?

Przedmiotem prywatnych sprzedaży są najczęściej leki oraz suplementy diety dla dzieci i niemowląt oraz te, przeznaczone do leczenia chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

W Internecie aż roi się od ogłoszeń typu „przyjmę/sprzedam/oddam/zamienię” leki z określoną substancją czynną – Euthyrox i Glucophage/Metformax mają szczególne wzięcie.

I nikt nie widzi w tym nic złego…

Jak wyznaje jeden z członków grupy na Facebooku poświęconej niedoczynności tarczycy:

Wszyscy przyjmujemy to samo, tylko w różnych dawkach. Czasem tabletki skończą się np. tydzień przed umówioną wizytą u lekarza, a bez recepty nikt nam lekarstw nie wyda. Czasem lekarz zmienia dawkę, a ja mam wykupiony zapas na pół roku. No przecież tego nie wyrzucę, skoro jest wiele osób, które tego leku potrzebują

Powody, dla których obrót lekami w Internecie kwitnie

Dla jednych jest to kwestia wygody, bo nie trzeba umawiać się do lekarza, aby wypisał receptę. Dla innych oszczędność, ponieważ leki kupowane od prywatnych osób są często w niższej cenie niż te bezpośrednio nabyte w aptece.

Ponadto, w ostatnich miesiącach zaczęło brakować leków stosowanych w chorobach, tj. cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. W związku z tym, wiele osób zaczęło szukać ich w Internecie. Zwłaszcza, że brak dostępności w aptekach dotyczy nie tylko oryginalnych farmaceutyków, lecz również ich zamienników.

W rozwiązaniu powyższych problemów ma pomóc tzw. recepta kontynuowana.

handel medykamentami
Facebook.com

Jak wyglądają przykładowe ogłoszenia o sprzedaży leków?

Najczęściej ogłoszenia pojawiające się w Internecie (w serwisach społecznościowych, aukcyjnych czy forach) wskazują, że ktoś przerwał kosztowną terapię lub po jej zakończeniu dysponuje jeszcze pozostałością leków, które jest skłonny odstąpić.

W treści ofert są wymieniane konkretne nazwy handlowe leków wydawanych wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Brzmią one podobnie jak te poniżej:

– „Sprzedam lek przeciwgrzybiczy – pozostałość po ukończonej już kuracji. Tanio!”

– „Odstąpię jedno opakowanie leku odchudzającego, który nie jest mi już potrzebny. Lek oryginalnie zapakowany.”

– „Tych kilka opakowań leku pozostało po moim dziadku.”

A chętnych nie brakuje…

Administratorzy grup na portalach społecznościowych podejmują starania, aby ukrócić ten proceder

Każda grupa na Facebooku ma swoich administratorów, którzy tworzą regulaminy. Często jednym z punktów jest zakaz wymiany i sprzedaży leków. Osoby, które nie przestrzegają zasad są wyrzucane z grupy, a ich ogłoszenia natychmiast usuwane.

odsprzedawanie leków
Facebook.com

Jednak pomysłowi internauci znaleźli na to sposób

Admin przestrzegł, że autorzy postów dotyczących sprzedaży leków będą natychmiast banowani, więc wolimy nie ryzykować. Zamiast otwarcie informować o chęci sprzedaży czy zakupu leków wysyłamy zawoalowane sygnały – zdradza Elwira, należąca do grupy poświęconej insulinooporności.

I jak dodaje:

Ostatnio napisałam w komentarzu do jakiegoś posta „lekarz zwiększył mi dawkę i 10 opakowań Glucophage do wyrzucenia, bo zrobiłam zapasy na kilka miesięcy. Jakie to głupie, że nie można tych leków nikomu oddać czy sprzedać”. W ciągu 5 minut w mojej skrzynce było 50 wiadomości od osób chcących ode mnie ten lek kupić

Jeśli nie można odsprzedawać niepotrzebnych leków, to co z nimi robić?

Przede wszystkim należy rozsądnie kupować leki oraz suplementy diety. W dzisiejszych czasach nie musimy robić kilkumiesięcznych zapasów. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w trakcie szukania odpowiedniej kuracji. Trzeba najpierw sprawdzić, czy pierwsze opakowanie leku będzie przez nas dobrze tolerowane.

Niestety producenci farmaceutyków pakują je najczęściej w dosyć dużych ilościach, przez co po zakończonej kuracji zawsze „coś” zostaje. Nie jest również możliwe zakupienie tylko kilku „listków” danego leku, ponieważ zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi „wszystkie refundowane leki i wyroby medyczne należy wydawać w pełnych opakowaniach”.

Wyjątek stanowią antybiotyki i leki podawane parenteralnie, czyli pozajelitowo.

Jeśli jednak posiadamy niewykorzystane medykamenty, trzeba je zanieść do najbliższej apteki wyposażonej tzw. konfiskator

Tam zbierane są leki, które później trafiają do utylizacji.

Nie możemy wyrzucać ich ze zwykłymi odpadami komunalnymi!

odsprzedawanie leków
Facebook.com

Pamiętaj, że odsprzedawanie leków jest nielegalne, a kupowanie ich „z drugiej ręki” może być niebezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich!

Źródło: zdrowie.trojmiasto.pl | Fotografie: Freepik.com, Facebook.com