×

Odsłaniasz stopy podczas snu? Może to być objaw choroby, a nie indywidualnych upodobań

Odsłonięte stopy podczas snu to nie tylko przejaw indywidualnych upodobań. W niektórych przypadkach może to być to wynik silnego przyzwyczajenia, jednak w innych oznaka choroby. Sprawdź, jaką informację o stanie twojego zdrowia niesie za sobą fakt, że odsłaniasz stopy spod kołdry.

Oto 5 chorób, które mogą być związane z odsłanianiem stóp podczas snu:

1. Zespół niespokojnych nóg

RLS, czyli zespół niespokojnych nóg, to powszechnie występujące schorzenie, które objawia się między innymi tym, że odsłaniamy nogi spod kołdry w trakcie snu. Kolejnym objawem, który towarzyszy tej chorobie jest poruszanie nogami. Odczuwany świąd i nieodparta chęć poruszania stopami sprawia, że jesteśmy zmuszeni przebierać nimi bez ustanku.

Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj przyczyną tej dolegliwości jest brak potrzebnych organizmowi składników mineralnych.

2. Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jeżeli o poranku w okolicy pięt czujesz uciążliwe pieczenie, wrażenie gorąca oraz towarzyszący temu ból, może to oznaczać, że cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Ta dolegliwość jest często spotykana wśród osób aktywnych fizycznie, głównie biegaczy. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy konieczny będzie kontakt z fizjoterapeutą lub ortopedą.

3. Reakcja alergiczna

Jeżeli odkrywasz stopy podczas snu, a na ich powierzchni pojawiają się czerwone plamy, to znak, że towarzyszy ci reakcja alergiczna. Powodem może być materiał, z którego jest wykonana pościel lub skarpetki. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście te tkaniny są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy po prostu zmienić pościel i skarpetki.

4. Przewlekła niewydolność żylna

Kiedy odkrywasz stopy w nocy z powodu opuchlizny, skurczów i wrażenia ciężkości to znak, że możesz cierpieć z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Często powodem tej dolegliwości jest zakładanie niewygodnych butów na wysokim obcasie, przez co krew zalega w układzie żylnym nóg.

To może być również wynik długotrwałego stania i noszenia obcisłych spodni. Konsultacja z lekarzem pomoże postawić jednoznaczną diagnozę.

5. Grzybica stóp

Odkrywanie stóp z powodu wrażenia, że skóra piecze może oznaczać grzybicę. Dolegliwość tę łatwo zdiagnozować, ale jej leczenie bywa długotrwałe. Trzeba stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie środki farmaceutyczne.

Może Cię zainteresować