×

Odrą na Śląsku zarażają obywatele z Ukrainy. Zaczęło się od pracowników Rossmanna

Odra powraca jak bumerang. Tym razem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach, lek. med. Zbigniew Bożek, potwierdza, że w centrum dystrybucyjnym firmy Rossmann w Pyskowicach (pow. gliwicki) wykryto ognisko odry. Gliwicki sanepid uspokaja jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.

Czy mamy się jednak czego obawiać?

Z wstępnych ustaleń wynika, że pracownicy zarazili się odrą od mężczyzny z Ukrainy. To on zachorował na nią jeszcze w listopadzie.

Na Ukrainie nie ma obowiązku szczepień

Inspektorzy zapewniają, że osoby, które miały kontakt z chorym otrzymają szczepionkę, jeśli do tej pory nie mieli takiej możliwości.

– Szczepimy wszystkie osoby kontaktujące się z chorymi. Na razie zaplanowaliśmy ok. 300 szczepień, ale ta liczba może się zwiększyć, bo kolejne osoby mogą zachorować. Mamy reakcję łańcuszkową – dodaje Cieślik – Tarkota.

Jak wiemy, odra w tym roku już wcześniej atakowała

Jak podaje źródło, prawie wszystkie przypadki odry są związane z chorymi pochodzącymi z Ukrainy.

Mówi się już, że zapanowała epidemia

Większa liczba zachorowań spowodowana jest niechęcią do szczepień przeciwko tej chorobie. To jednak nie jedyna przyczyna. Za drugą podaje się migrację osób niezaszczepionych z innych krajów do Polski.

Co właściwie niesie za sobą odra, że jest na ustach prawie wszystkich osób?

Odra rozprzestrzeniana jest drogą kropelkową. Sama infekcja nie trwa długo, jednak powikłania po chorobie stanowią prawdziwe zagrożenie…

Osoba taka może być narażona na:

#1 zapalenie mózgu

#2 zapalenie mięśnia sercowego

#3 poronienie

#4 zapalenie ucha środkowego

#5 zapalenie płuc

#6 podostre stwardniające zapalenie mózgu. Ta choroba rozwijasię dopiero po 7-10 latach od chorowania na odrę!

Jak rozpoznać odrę?

Odra zaraża, gdy jeszcze chora osoba nie ma objawów. Następnie pojawia się wysypka na ciele. Po przechorowaniu odry często łapie nas zapalenie płuc lub mięśnia sercowego.

Pamiętaj, by obserwować stan swojego zdrowia

Może Cię zainteresować