×

Odpowiednie wzorce snu zmniejszają ryzyko otyłości u niemowląt. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń

Niekorzystne wzorce snu u niemowlaków mogą przyczynić się do problemów z wagą i prowadzić do otyłości. Badacze sugerują, że noworodki, które śpią dłużej i mają nieprzerywany sen, rzadziej zmagają się z nadwagą.

Reklama

Baby Sleep Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Rola snu

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego jest odpowiednia ilość snu. Zdrowy sen ma wpływ na kondycję całego organizmu, zapewnia regenerację i prawidłowe funkcjonowanie wielu układów. Ma zbawienny wpływ na gospodarkę hormonalną i energetyczną, a także wygląd i kondycję skóry. Jak widzisz, jest tego naprawdę sporo.

Niewiele jest natomiast analiz, które skupiają się na wystarczającej ilości snu w pierwszych miesiącach życia. Światło dzienne ujrzało właśnie jedno z takich badań.

Reklama

Badacze z USA postanowili przeanalizować przypadki 298 noworodków

Naukowcy wykorzystali specjalne urządzenia mierzące wzorce aktywności i odpoczynku do monitorowania snu u 298 maluchów, które przyszły na świat w latach 2016-2018. Aby badania dało jak najbardziej wiarygodne wyniki, rodzice mieli za zadanie dodatkowo prowadzić dzienniki snu. Odnotowywali w nich najistotniejsze aspekty związane z jakością snu dzieci. Co istotne, przed rozpoczęciem głównej fazy badań, zebrano dane dotyczące wzrostu, wagi i określono wskaźniki masy ciała maluchów. Był to punkt odniesienia do późniejszych analiz.

Do jakich wniosków doszli naukowcy? Badacze ustalili, że krótszy sen podczas nocy i przebudzenia w trakcie snu wiązały się z większym ryzykiem nadwagi w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowląt. Wyliczono, że wzrost czasu snu zaledwie o jedną dodatkową godzinę pomiędzy 1 a 6 miesiącem życia dziecka zmniejszał ryzyko nadwagi aż o 26%! W przypadku dzieci, które rzadziej budziły się w nocy, prawdopodobieństwo nadmiernego przyrostu masy ciała było wyraźnie mniejsze.

Reklama

Zrób więc wszystko, aby Twoje maleństwo wysypiało się możliwie jak najlepiej 🙂

Reklama
Źródła: Longitudinal association of actigraphy-assessed sleep with physical growth in the first 6 months of life, SLEEP, online: https://academic.oup.com/sleep/advance-article-abstract/doi/10.1093/sleep/zsab243/6401902

Może Cię zainteresować

Reklama