×

Odmiana kleszczy które mogą atakować w mieszkaniach. Ugryzienie grozi wstrząsem anafilaktycznym

Kiedy myślimy o środowisku kleszczy raczej pierwsze co przychodzi na myśl to las, łąka czy przydomowy ogród. Natomiast jak się okazuje żyję odmiana kleszczy zwana obrzeżkiem gołębim, która może przedostać się do mieszkania. Ugryzienie jest bardzo niebezpieczne gdyż w niektórych przypadkach dochodziło do wstrząsu anafilaktycznego a nawet śmierci.

Obrzeżek gołębi zwany ptasim kleszczem

źródło: Instagram/ baustoffpruefer_paul

źródło: Instagram/ baustoffpruefer_paul

Czym tak właściwie jest? Swoim wyglądem przypomina klasycznego kleszcza choć jest mniejszy i bardziej „płaski”. Są koloru szarego o owalnym kształcie zwężającym się ku przedniej części. Samice mają od 6 do 10 mm długości a samce od 4 do 5. Ten mały pajęczak w ciągu swojego życia znosi około 700 jaj z którego wykluwają się małe sześcionożne larwy.

Najczęściej obrzeżek gołębi atakuje ptaki – gołębie, jaskółki, gawrony, kaczki i kury. W wyniku pozbycia się tych zwierząt ich wcześniejszego miejsca przebywania, ptasie kleszcze w poszukiwaniu nowych żywicieli mogą przedostać się do domów i mieszkań. Tak jak klasyczny kleszcz obrzeżek atakuje najczęściej w okresie wiosennym i letnim.

Małe kleszcze duże niebezpieczeństwo

źródło: Instagram/ lucas_natural_habitats

źródło: Instagram/ lucas_natural_habitats

Kleszcze ptasi może być nosicielem wielu groźnych dla człowieka chorób. Do najczęstszych zaliczają się:
– borelioza,
– gorączka Q,
– kleszczowe zapalenie mozgu,

Co więcej ugryzienie tego pajęczaka może wywołać alergię oraz astmę. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci.

Jak rozpoznać ugryzienie ptasiego kleszcza?

źródło: Instagram/michelecottitto

źródło: Instagram/michelecottitto

Obrzeżek gołębi pozostaje w miejscu ugryzienia przez około 1,5 h, po czym samoistnie odpada. Atakuje zazwyczaj nocą, przez co o ukąszeniu dowiadujemy się dopiero rano. Jest ono dość bolesne, a po pewnym czasie pojawia się również świąd. Według źródłem w miejscu ukąszenia pojawia się niewielkie zaczerwienienie, które po pewnym czasie powiększa się i przekształca w pęcherz. Może również dojść do zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia węzłów chłonnych znajdujących się w pobliżu miejsca ukąszenia. Pozostałe objawy to:

– duszności,
– zaburzenia widzenia,
– nudności i wymioty,
– biegunka
– zawroty głowy,
– gorączką,
– szum w uszach

Jeżeli zauważyłeś u siebie podobne objawy skontaktuj się jak najszybciej z lekarze POZ.

Źródła: www.eska.pl