×

Oddychanie księżycowe, czyli sposób oddychania, dzięki któremu zażegnasz problemy ze snem

Czy odpowiedni sposób oddychania może pomóc Ci szybciej zasnąć, złagodzić lęki i uspokoić ? Okazuje się, że tak. Jest jedna metoda oddychania, która świetnie się tutaj sprawdzi. Idealnie w te ramy wpisuje się tzw. oddychanie księżycowe. Co to takiego i na czym polega oddychanie księżycowe?

Problemy ze snem

Brak snu ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Statystyki pokazują, że nawet 50% osób dorosłych miewa objawy bezsenności, z czego w 15% przypadków objawy te mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Sytuacji dodatkowo nie sprzyja pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Stres, lęk przed utratą pracy lub zakażeniem COVID-19 lub obawy o zdrowie i życie bliskich sprawiają, że spokojny, zdrowy sen wydaje się być czymś nieosiągalnym. Już samo „zamknięcie w domu” powoduje zmianę rytmu funkcjonowania, co wiąże się z mniejszą aktywnością, co z kolei przekłada się na jakość snu. Podobnych czynników jest naprawdę wiele.

Księżycowe oddychanie, czyli genialna metoda, która ułatwia zasypianie

Księżycowe oddychanie (Chandra Bhedana) to starodawna, japońska technika stosowana przez joginów, która jest bardzo przydatna współczesnemu, narażonemu na ogromną ilość różnych bodźców człowiekowi. Człowiekowi żyjącemu w pędzie, stresie i niepokoju.

Zaletą księżycowego oddychania jest prostota. Starodawna metoda nie wymaga o nas żadnych dodatkowych rekwizytów, a mimo to skutecznie relaksuje, ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, pomaga uporać się z atakami lękowymi i niepokojem. Księżycowe oddychanie będzie więc szczególnie przydatne osobom, które nie mogą zasnąć z powodu dużego stresu lub nadmiaru uporczywych myśli.

Na czym polega księżycowe oddychanie?

Księżycowe oddychanie polega na wprowadzeniu oddechu w stan równowagi i wyciszenia. Może to wydawać się dziwne, ale pomóc ma nam w tym wypuszczanie i wciąganie powietrza wyłącznie przez lewą dziurkę nosa – podczas oddychania usta mają być zamknięte, a prawe nozdrze zatkane. Na tym właśnie polega tzw. księżycowe oddychanie. Nie wierzysz, że to działa? Przekonaj się sam….

W 1994 roku przeprowadzono badanie, którego wyniki opublikowano w „Indian Journal of Physiology and Pharmacology”. Badanie potwierdziło pozytywny wpływ księżycowego oddychania na człowieka. Okazało się, że mężczyźni, którzy oddychali tylko lewym nozdrzem przez 27 cykli cztery razy dziennie, byli mniej podatni na stres i bardziej zrelaksowani niż mężczyźni, którzy nie stosowali w swojej codziennej rutynie oddychania księżycowego.

Księżycowe oddychanie w trzech krokach:

  1. Ułóż się w wygodnej dla siebie pozycji do snu.
  2. Zatkaj prawe nozdrze palcem i zamknij usta.
  3. Przez kilka kolejnych minut oddychaj głęboko tylko i wyłącznie za pomocą lewej dziurki nosa.
<a href=sarvyoga">

sarvyoga

Ciekawostka

Już wiesz, że oddychanie jedynie przez lewą dziurkę wycisza i relaksuje, przez co idealnie sprawdzi się tuż przed snem. Ciekawostką jest, że oddychanie wyłącznie prawą dziurką działa wręcz odwrotnie, pobudzająco!

Źródła: kobieta.onet.pl

Może Cię zainteresować