Kategorie AlergiaChoroby układu oddechowegoGrypa i przeziębienieZdrowie

8 powodów, dla których warto zainwestować w oczyszczacz powietrza

Jakość powietrza w Polsce nie rozpieszcza. Ba, niektóre źródła podają nawet, że mamy najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie! Chcąc nie chcąc nie może mieć to dobrego wpływu na nasze zdrowie począwszy od krótkoterminowych problemów, takich jak zawroty głowy, a na długotrwałym rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia chorób kończąc. Jak więc zadbać o swoje zdrowie, kiedy powietrze, którym oddychamy, jest w takim, a nie innym stanie? Warto w takim przypadku rozważyć nabycie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza może faktycznie zmniejszyć ilość gromadzonych w powietrzu toksyn i poprawić jakość życia w Twoim domu. Oczyszczacz powietrza jest zalecany dla osób, które:

#1 Palą papierosy w domu

Niezależnie od tego, czy palisz w domu, mieszkasz z osobą, która pali, lub też palisz w otwartym kominku, możesz być niemal pewny, że do Twojego organizmu przedostaje się pewna ilość tlenku węgla lub – w przypadku papierosów – innych szkodliwych związków. Dym tytoniowy może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Może wywołać zapalenie oskrzeli, a nawet astmę. Bierne palenie może być także szkodliwe dla dzieci, których płuca są bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Niewątpliwą zaletą oczyszczacza powietrza jest to, że może on pomóc pozbyć się szkodliwych związków zawartych w dymie tytoniowym – filtr HEPA usuwa ponad połowę szkodliwych cząstek krążących w powietrzu.

Brightside

#2 Chcą pozbyć się zalegającego w powietrzu kurzu

Objawy astmy mają tendencję do nasilania się, gdy są wywołane przez niektóre alergie z powodu zwierząt, roztoczy itd. Na szczęście szkodliwych czynników można pozbyć się przy użyciu oczyszczacza powietrza, które poprzez filtrowanie cząstek w powietrzu zapobiegają gromadzeniu się pyłu zanim opadnie. W konsekwencji sprzyjamy w ten sposób zdrowiu dróg oddechowych, co jest kluczowe dla osób, które zmagają się z astmą.

#3 Mieszkają blisko ruchliwej ulicy

Otwierasz okna żeby wywietrzyć dom i zaczerpnąć „świeżego powietrza”? Nie zapominaj, że jesteś w ten sposób dodatkowo podatny na zanieczyszczenia, które są na zewnątrz. Tyczy się to zwłaszcza osób, które mieszkają w pobliżu ruchliwej ulicy. Istnieje wówczas ogromne prawdopodobieństwo, że cząsteczki spalin samochodowych przedostaną się do Twojego domu lub mieszkania. Oczyszczacz powietrza świetnie się tutaj sprawdzi!

Brightside

#4 Chcą obniżyć poziom dwutlenku węgla

Wydychamy dwutlenek węgla. To, że jest on obecny w naszych domach, jest więc zupełnie normalne. Jeśli nie będziemy odpowiednio często wietrzyć swojego domu, jego poziom może się odpowiednio zwiększyć, co może prowadzić do poczucia senności. Dzięki filtrowi powietrza świeże powietrza będzie stale krążyło w domu, co oznacza, że zawartość tlenu wzrośnie. W ten sposób skutecznie obniżysz poziom tlenku węgla i poprawisz jakość życia.

#5 Chcą uchronić się przed chorobami i wirusami

Oczyszczacz powietrza chroni osoby podatne na choroby i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii po domu. Może tym samym chronić osoby starsze, osłabione i podatne na wirusy i choroby poprzez usuwanie znajdujących się w powietrzu bakterii. Oczywiście oczyszczacze nie dają stu procentowej gwarancji co do eliminacji ryzyka, nie mniej jednak częściowo je zmniejsza.

Brightside

#6 Chcą pozbyć się różnego rodzaju zapachów

Zapachy pochodzące z gotowania, zapachy zwierząt domowych – są pewne zapachy, z którymi nie sposób sobie poradzić, zwłaszcza, jeśli nie masz możliwości, aby szybko przewietrzyć cały dom lub mieszkanie. Z pomocą przychodzi tutaj oczyszczacz powietrza. Niezależnie od tego, czy zapachy, które krążą po Twoim domu są nieprzyjemne czy stanowią zagrożenie dla zdrowia przyczyniając się do alergii lub astmy, filtrowanie powietrza z niepożądanych cząsteczek poprawie jego jakość.

#7 Chcą pozbyć się owadów

Oczyszczacz powietrza może posłużyć Ci jako broń do walki z owadami i roztoczami. Zarówno owady jak i roztocza potrafią być bardzo irytujące. Wystarczy przypomnieć sobie noc, kiedy próbujesz zasnąć, gdy nagle słyszysz latającego tuż obok Twojego ucha komara. Oczyszczasz powietrza powinien pomóc pozbyć się owadów. Co więcej, dzięki niemu zrobisz to bez konieczności korzystania ze szkodliwych środków.

Brightside

#8 Chcą wpłynąć pozytywnie na swój nastrój

Udowodniono, że stosowanie oczyszczacza powietrza poprawić nastrój. Dzieje się tak, ponieważ oddychamy wówczas czystym powietrzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które doświadczają sezonowej depresji.

Jakie kryteria spełniają najlepsze oczyszczacze?

Oczyszczacz oczyszczaczowi nierówny, dlatego warto wybrać sprzęt, który faktycznie zapewni nam zdrowe powietrze. Na co należy zwrócić uwagę. Otóż najlepsze oczyszczacze powietrza stosują systemu kilku filtrów łącząc filtry wstępne, które usuwają największe zanieczyszczenia (pyłki, sierść, fragmenty naskórka), filtry węglowe, które wiążą związki lotne (dym tytoniowy, zapachy) i filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia. Jeśli oczyszczacz zawiera wspomniany, potrójny system filtracji, pozwala na eliminacje nawet do 99,9% zanieczyszczeń i alergenów. Co więcej, najlepsze oczyszczacze posiadają rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii, na które warto zwracać uwagę przy zakupie.

Źródła: brightside.me
Fotografie: flickr.com