×

Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Odpowiedź dały badania

Kiedy mówimy o produktach, które mają mieć cudowne właściwości przyśpieszające metabolizm lub odchudzające, często na takową listę trafia ocet jabłkowy. Czy faktycznie ma on właściwości odchudzające?

Badania

Chcąc zbadać wpływ octu jabłkowego na metabolizm i masę ciała, poddano badaniu trzy grupy osób. Pierwszej z nich nie podawano octu, drugiej podawano 15 ml octu, a trzeciej 30 ml. W badaniu nie uwzględniano dotychczasowej diety, dlatego wynik nie pozwolił stwierdzić, czy skuteczniejsze jest przyjmowanie octu jabłkowego z posiłkiem czy też nie. Nie uwzględniono również pory.

Wyniki dają do myślenia. Grupa, która przyjmowała 15 ml octu jabłkowego po 12 tygodniach odnotowało średni spadek wagi o 1,2 kilograma. Osoby z grupy, która przyjmowała 30 ml octu dziennie były natomiast lżejsze o 1,9 kilograma. Co ciekawe, obie spożywające ocet grupy nieznacznie przybrały na wadze w ciągu pierwszy 4 tygodni trwania badań.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Skuteczność odchudzająca octu

Czyżby ocet jabłkowy faktycznie podkręcał metabolizm i działał odchudzająco jednak dopiero w dłuższej perspektywie czasu? Wiele wskazuje na to, że ocet jako taki nie wpływa na tempo metabolizmu, ale na utratę tkanki tłuszczowej już tak. Jak to wytłumaczyć? Skuteczność odchudzającą octu można powiązać z jego wpływem na kontrolę poziomu glukozy we krwi człowieka. Ocet spowalnia wydzielanie glukozy do krwi, a także wpływa na reagowanie insuliny na glukozę. To m.in. dlatego ocet jabłkowy często jest zalecany cukrzykom jako sposób na spowolnienie wchłaniania cukru do krwi.

Ocet jabłkowy to także produkt, który skutecznie wspomaga procesy trawienne i hamuje łaknienie. Regularne spożywanie octu sprawia automatycznie, że mamy mniejszą ochotę ja podjadanie, a tym samym „ładowanie” swojego organizmu dodatkowymi kaloriami.

Jak spożywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest dość odwadniający, przez co początkowa utrata wagi może się wiązać raczej z utratą wodą, nie tłuszczu. Pij ocet każdego dnia po łyżce lub dwie. Nie zapominaj jednak przy tym o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej dodatkowo spożywaj 1-2 szklanki wody dziennie, co wspomoże właściwości oczyszczające. Staraj się unikać picia octu na pusty żołądek, ponieważ ocet to nic innego jak kwas, który może powodować podrażnienia śluzówki żołądka.

Oczywiście należy przy tym wszystkim pamiętać, że ocet sam w sobie nie powinien być kluczem i głównym czynnikiem gubienia tkanki tłuszczowej. Największe znacznie będzie miała w tym przypadku naturalnie dieta. Ogranicz słodycze, tłuste i przetworzone dania, a ocet jabłkowy niech będzie dopełnieniem tej pięknej metamorfozy.

Źródła: motywatordietetyczny.pl

Może Cię zainteresować