Kategorie KoronawirusZdrowie

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Pierwsze polskie miasto przyjęło kontrowersyjną uchwałę

Choć epidemia w Polsce wyraźnie spowolniła, wciąż są na świecie miejsca, gdzie sytuacja epidemiologiczna wciąż jest bardzo poważna. Czy to się kiedyś skończy? Epidemiolodzy ostrzegają, że COVID-19 całkowicie szybko nie zniknie, więc kluczowe znaczenie ma zaszczepienie jak największej części populacji. Problem w tym, że wiele osób nie zamierza przyjmować szczepionki i ma do tego pełno prawo, bowiem szczepionka jest dobrowolna przynajmniej na dzień dzisiejszy…

Rada Miasta Wałbrzycha przyjęła w czwartek uchwałę o obowiązkowym szczepieniu na COVID-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście. Czy ta faktycznie wejdzie w życie i co przemawia za takimi decyzjami?

Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić – przekonywał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Uchwałę musi jednak zaakceptować jeszcze wojewoda dolnośląski – przekonywał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu
Wikimedia Commons

Obowiązkowe szczepienia Wałbrzychu, który jest jednym z pionierów szczepień masowych

Coraz więcej polityków i działaczy społecznych sugeruje, aby dopisać szczepienia na COVID-19 na listę szczepień obowiązkowych, obok tych przeciwko gruźlicy, błonicy, polio, krztuścowi, odrze itd.. Krok w tym kierunku jako pierwszy zrobił prezydent Wałbrzycha i jednocześnie lekarz Roman Szełemej, który wyszedł z inicjatywą uchwały o wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla dorosłych mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących w mieście. Za przyjęciem uchwały głosowało w czwartek 22 radnych. Przeciw było 3 osoby, a dwie nie oddały głosu.

Teraz uchwała musi zaakceptować wojewoda dolnośląski. Wałbrzyscy radni zwrócili się już także apelem do ministra zdrowia o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych.

Wiemy, że dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 będzie właściwie już pełna za kilkanaście dni. Rząd, samorząd i my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane. Podobnie jak chyba wszyscy lekarze w Polsce widzę doskonale, jak straszną chorobą jest COVID-19, jak wielu wałbrzyszan, Polaków zmarło z jej powodu. Niestety, patrząc na statystyki, jeżeli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku mobilizującego do szczepienia, to do końca roku liczba Polaków, która umrze w wyniku tej choroby osiągnie 100 tys. – podkreślał prezydent

obowiązkowe szczpienia w Wałbrzychu
Wikimedia Commons

Szczepienia zdają się być jedynym skutecznym remedium na rozprzestrzenianie się choroby i masowe zgony stąd takie, a nie inne działania ze strony prezydenta Wałbrzycha.

Wszystkie dostępne szczepionki, które są przebadane i zaakceptowane są bezpieczne i chronią przed śmiercią. W sytuacji, kiedy nie ma skutecznego lekarstwa, trudno powstrzymać się od refleksji, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić – przekonywał

obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu
Pixabay

Spora część Polaków rozważa NIE przyjęcie szczepionki na COVID-19

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie, jaki procent Polaków nie zamierza szczepić się na COVID-19. Okazuje się, że większość obywateli albo szczepić się nie chce albo… nie wie co robić. Przechodząc już do konkretnych liczb. 27% ankietowanych zaznaczyło, że „zdecydowanie nie chce się szczepić”, 19% odpowiedziało, że „raczej nie chce się szczepić”, a 18% zakreśliło „trudno powiedzieć”.

Czy doczekamy dnia, kiedy szczepienia na COVID-19 będą obowiązkowe w całym kraju? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mniej jednak postuluje o to coraz głośniej część znanych lekarzy i działaczy społecznych.

Źródła: businessinsider.com.pl, plus.dziennikpolski24.pl