Minister zdrowia: powoli myślimy o obowiązku szczepień, szczególnie dla najbardziej narażonych
Na dzień dzisiejszy podano w Polsce 42,2 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, a 20,5 mln osób jest w pełni zaszczepione. Po pełnym szczepieniu jest tym samym 53,9% populacji. To wciąż za mało, dlatego rząd szykuje już rozwiązania, które mają zachęcić do szczepień pozostałą część obywateli. Minister zdrowia przyznał także, że brany jest pod uwagę obowiązek szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych.
Planowane działania rządu, które mają na celu zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19
Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, co wielokrotnie było podkreślane przez rząd. Oznacza to, że każdy, kto chce, może, ale nie musi się zaszczepić. Czyżby miałoby się coś w tym przypadku zmienić?
To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które, mam nadzieję, troszeczkę bardziej zachęcą (do szczepień – PAP), ale z drugiej strony powoli myślimy jednak o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim dla wszystkich medyków – powiedział Niedzielski
Minister zapewnił, że zmiany nie zostaną wprowadzane „z dnia na dzień”. Wymienił również kilka grup zawodowych, które w zdaniem ministra powinny podlegać pod obowiązek szczepień przeciw COVID-19, tj. medycy, nauczyciele i służby mundurowe.
Weryfikacja certyfikatów covidowych przez pracodawcę
W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się również o weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawcę. Z odpowiedzi ministra wnioskujemy, że nie nastąpi to w najbliższym czasie.
To rozwiązanie również musi być zdefiniowane w tych realiach politycznych i społecznych, w których jesteśmy. Prowadzimy rozmowę z innymi klubami parlamentarnymi, z klubem parlamentarnym PiS również wewnętrzną rozmowę. W przyszłym tygodniu będziemy rozmawiali na temat pewnej modyfikacji projektu, który został złożony przez posłów, bo już wiemy z tych rozmów, mniej więcej, w którym kierunku to powinno pójść. I tak rozwiązanie, które teraz byśmy ewentualnie położyli na stole, nie pomogłoby w zwalczaniu tej fali, z którą mamy do czynienia. To są rozwiązania, które są projektowane na przyszłość, na to, żeby na przykład radzić sobie lepiej z omikronem – powiedział szef MZ
Obowiązek szczepień w Austrii
Austria stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym zostanie wprowadzony powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Ustawa wprowadzająca powszechny obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 wejdzie w życie 1 lutego – więcej na ten temat TUTAJ. Decyzja rządu bardzo szybko wywołała ogromne poruszenie społeczeństwa i doprowadziła do licznych protestów. Zdaniem minister konstytucyjnej Karoline Edtstadler taka ustawa nie jest naruszeniem prawa konstytucyjnego, jeśli może osiągnąć cel, jakim jest ochrona zdrowia obywateli. Obywatele, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, mogą otrzymać nawet 7,2 tys. euro grzywny (33 tys. zł).
Na dzień dzisiejszy ponad 70 proc. mieszkańców Austrii otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki.
________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy