Kategorie KoronawirusZdrowie

Obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych zamiast materiałowych, szalików itp.? To możliwe

Czy zakrywanie ust i nosa szalikiem, maseczką materiałową, bandamką lub kominem odejdzie do lamusa? Nie wykluczone, że tak się stanie. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane.

Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem – powiedział w piątek w „Jeden na jeden” główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje od 10 października ubiegłego roku w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnienie z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. W innym przypadku policjanci mają decydować, czy wobec osób niestosujących się do obostrzeń, zastosują pouczenie, karę grzywny, złożą wniosek o ukaranie do sądu czy wniosek do inspekcji sanitarnej.

Obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych zamiast materiałowych, szalików itp.? To możliwe
Pixabay

Chodzi o to, żeby używać porządnych masek…

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje do dnia dzisiejszego. Nie zostało jednak sprecyzowane, czym i w jaki sposób zasłonięte mają być drogi oddechowe. Podczas gdy jedni korzystają z maseczek chirurgicznych, inni noszą maseczki materiałowe, przyłbice, chusty bandamki, szaliki czy kominy, które zdaniem ekspertów na niewiele się zdają. Podobnego zdania jest prof. Andrzej Horban.

Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich

Profesor ma nadzieję, że minister zdrowia wyda w końcu rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych
Pixabay

„Pracujemy nad tym”

W wywiadzie dla Radia Plus wiceminister Waldemar Kraska przekazał, że trwają dyskusję w temacie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych, który miałby obowiązywać m.in. w środkach komunikacji publicznej.

Rzeczywiście jest wiele w tej chwili doniesień, ale także wiele krajów w Europie wprowadza tę maseczkę przynajmniej chirurgiczną, czyli bardziej zabezpieczającą nas od maseczek materiałowych, szalika, czy innej części garderoby… Pracujemy nad tym, dyskutujemy. Z tego co wiem, będą takie dyskusje prowadzone także dzisiaj… To jest wszystko rozważane. Jeżeli Rada Medyczna wyda takie rekomendacje, my na pewno będziemy to rozważać i wydawać ewentualne rozporządzenie

Minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował, że nowe przepisy w tym zakresie mogą pojawić się w przyszłym tygodniu.

Rozporządzenie rozporządzeniem. Pytanie tylko, czy społeczeństwo będzie się do niego stosować? Jakie jest Twoje podejście do wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych?

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Pixabay, pixabay.com