Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Obostrzenia dla niezaszczepionych przeciw COVID-19 są realne. Głos zabrał szef sanepidu

Czy dojdzie do podziałów społeczeństwa na osoby zaszczepione, które mogą więcej i niezaszczepione, które będą musiały poddać się pewnym ograniczeniom, aby nie stwarzały ryzyka dla innych? Podczas konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka powiedział, że jest taka możliwość. Ponadto dodał, że odnotowuje się wzrost wskaźnika epidemicznego, za co odpowiada przede wszystkim szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Nie wróży to nic dobrego. Istnieje bowiem coraz większa szansa, że niedługo czeka nas czwarta fala zakażeń.

Główny Inspektorat Sanitarny nie wyklucza wprowadzenia obostrzeń dotyczących osób, które nie zaszczepiły się przeciw Covid-19

Rozwiązanie w postaci podziałów zostało wprowadzone już m.in. we Francji. Osoby zaszczepione w przeciwieństwie do osób nie zaszczepionych mogą tam korzystać z centrów handlowych, niektórych usług i instytucji kultury. Czy możemy spodziewać się podobnych podziałów również w Polsce?

Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje – akcentował szef GIS Krzysztof Saczka

Obostrzenia dla niezaszczepionych przeciw COVID-19 są realne. Głos zabrał szef sanepidu
Twitter

Na tym jednak nie skończył. Po chwili dodać, ze tylko szczepienia mogą przerwać łańcuchy zakażeń i możliwie jak najszybciej pomóc nam wrócić do normalności. Czy zostaną podjęte w tym kierunku konkretne działania? Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego decyzje w tej sprawie należą do premiera. On sam nie wyklucza jednak takiego rozwiązania.

Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione

Podział społeczeństwa niewątpliwie wywołałby ogromne poruszenie wśród Polaków, którzy już dziś coraz częściej wyrażają wyraźny sprzeciw decyzjom rządu w związku z pandemią COVID-19.

Obostrzenia dla niezaszczepionych przeciw COVID-19 są realne. Głos zabrał szef sanepidu
Pixabay

Rozwój epidemii w Polsce

O tym, jak rozwija się epidemia, mówi współczynnik „R”, który oznacza wskaźnik reprodukcji wirusa. W przypadku gdy jest on wyższy niż jeden, oznacza to, że epidemia postępuje. Jak wspomniany współczynnik przedstawia się na chwile obecną? Szef GIS podał, że współczynnik „R” wynosi obecnie 0,9, podczas gdy jeszcze kilka dni temu był na poziomie 0,6. Tendencja jest więc rosnąca i nie wykluczone, że w najbliższych dniach zaczniemy odnotowywać dobowe przyrosty zakażeń.

Źródła: twitter.com, wiadomosci.radiozet.pl