×

6 objawów zbliżającego się zawału serca, które silniej odczuwają kobiety

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci we współczesnym świecie. Okazuje się jednak, że tuż przed tragedią nasze ciało wysyła nam sygnały, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.

Objawy nadchodzącego zawału serca są inne w przypadku różnych płci. Poniżej przedstawiamy 6 oznak, o których powinna wiedzieć każda kobieta chcąca zachować tę śmiertelnie niebezpieczną chorobę wieńcową z dala od siebie.

Bóle w okolicach pleców, szyi, szczęki i ramion

Te objawy mogą być mylące. Wydawać by się mogło, że zawał serca powinien być związany głównie z bólem w klatce piersiowej lub lewym ramieniu a nie szyi lub szczęce, jednak to nie do końca tak… Ból może postępować, może być silny, ostry lub nagły. Może nawet budzić Cię w środku nocy. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek z tych niepokojących objawów.

Ostry ból brzucha, choroba

Niektóre objawy zbliżającego się zawału mogą być mylone z objawami zatrucia, grypy czy ciężkiej zgagi. Czasami kobiety zaczynają doświadczać silnego ucisku w obrębie jamy brzusznej.

Spłycony oddech i mdłości

Problemy z oddychaniem bez wyraźnego powodu są wiernymi towarzyszami nadchodzącego zawału serca, zwłaszcza jeśli idzie w parze z innym objawem. Niektóre kobiety, które przeżyły zawał twierdzą, że czuły się jakby przebiegły maraton.

Uciskanie i ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej, dyskomfort, uciskanie klatki – wszystkie te objawy mogą świadczyć o nadchodzącym zawale i to niezależnie od płci. Niektóre kobiety doświadczają bólu nie tylko po lewej stronie klatki piersiowej, ale na całej jej powierzchni. Jeśli ból i uciskanie nie zniknie w ciągu kilku minut, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zimny pot

Zimny pot jest kolejnym niepokojącym objawem, mylonym często z menopauzą. Warto jednak pamiętać, że jeśli wcześniej nie pojawiały się tego typu objawy, należy odwiedzić specjalistę.

Narastające zmęczenie

Jeśli po długim odpoczynku czujesz nadmierne zmęczenie i nie jesteś w stanie wykonać prostych czynności (np. przejść do łazienki) jest to alarmujący sygnał i powód do tego, aby zwrócić uwagę na stan swojego układu sercowo-naczyniowego.

UWAGA: Te objawy nie są gwarantem nadchodzącego zawału serca. Warto zaznaczyć jednak, że ich kombinacja i częste występowanie jest już wystarczającym powodem do tego, aby skonsultować się ze specjalistą. Wczesna opieka medyczna może uratować życie. Pamiętaj o tym!

Może Cię zainteresować