×

6 znaków ostrzegawczych przed pojawieniem się zawału serca. Mogą uratować Ci życie

Zawały serca są niestety coraz bardziej powszechne. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego też ważne jest, aby w porę rozpoznać objawy, które alarmują nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Biorąc pod uwagę tempo naszego życia, sposób odżywiania i stresujące sytuacje z jakimi zmierzamy się każdego dnia, należy uświadomić sobie, że ryzyko wystąpienia ataku serca jest naprawdę wysokie.

Warto jest więc wprowadzić pewne zmiany, które poprawią jakość naszego życia. Przede wszystkim musimy zacząć zdrowo się odżywiać, unikać stresów i zadbać o nasze ciało.

Jednocześnie warto wiedzieć o 6 znakach ostrzegawczych, jakie może wysyłać nam nasze ciało na miesiąc przed atakiem serca. Wiedza ta, może odegrać bardzo ważną rolę w ratowaniu życia.

#1 Osłabione ciało

źródło: canva

źródło: canva


Jednym z głównych objawów, których nie powinniśmy bagatelizować, jest osłabienie. Dzieje się tak, ponieważ w Twoim ciele dochodzi do zwężenia tętnic, co oznacza mniejszy przepływ krwi i problemy z krążeniem. Zjawisko to z kolei prowadzi do osłabienia mięśni i może być przyczyną omdleń.

#2 Zawroty głowy i zimne poty

źródło: canva

źródło: canva


To kolejny objaw, który oznacza, że dzieje się coś złego. Słaby przepływ krwi w organizmie odcina część przepływu krwi do mózgu, co może mieć poważne konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zawroty głowy i zimne poty mogą świadczyć o tym, że zawał serca jest już bardzo blisko.

#3 Ucisk w klatce piersiowej

źródło: canva

źródło: canva


Jeśli odczuwasz ucisk w klatce piersiowej nie lekceważ tego objawu, ponieważ może być on objawem potencjalnego ataku serca. Jak podaje Livestrong, ból ten może występować również w innych częściach Twojego ciała: ramionach i plecach.

#4 Przeziębienie lub grypa

źródło: canva

źródło: canva


Wiele osób, które przeżyły zawał serca, zwracały uwagę na fakt, że tuż przed nim, dopadło ich przeziębienie lub grypa. Jest to więc kolejna oznaka, której nie powinniśmy ignorować.

#5 Ciągłe zmęczenie

źródło: canva

źródło: canva


Zmęczenie jest ważną oznaką zawału serca, ponieważ może wiązać się ze zbyt niskim przepływem krwi do serca. Jeśli więc odczuwasz ciągłe zmęczenie od dłuższego czasu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

#6 Duszności

źródło: canva

źródło: canva


Zmniejszony przepływ krwi ma również wpływ na nasze płuca, które w takim układzie nie będą działać poprawnie. Twoje serce i płuca pracują razem, a jeśli jeden system nie działa prawidłowo, to ma to również konsekwencje dla drugiego układu. Duszności są więc kolejnym sygnałem, który może być zapowiedzią zbliżającego się zawał serca.

Informacje te mogą mieć ważny wpływ na nasze życie, dlatego też nie zapomnij podzielić się nimi ze swoimi bliskimi.

Może Cię zainteresować