×

6 objawów zaburzeń hormonalnych. Bezsenność czy nadmierny apetyt to tylko niektóre z nich

Zdarza Ci się, że czujesz niekontrolowany przypływ emocji w postaci gniewu lub sfrustrowania i nie ma pojęcia, co jest jego powodem? Bardzo możliwe, że wszystkiemu winny jest brak równowagi hormonalnej. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że hormony odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i funkcjonowaniu kobiety. Wpływają bowiem na owulację, płodność, a przede wszystkim nastrój.

Wahania hormonalne

Zaburzenia hormonalne to problemy z równowagą gospodarki hormonalnej. Z jednej strony mogą sygnalizować problemy z funkcjonowaniem danego narządu, co prowadzi do zaburzonego wydzielania hormonów, a z drugiej zaburzenia hormonalne można postrzegać jako normalny proces zachodzący naturalnie w okresie dojrzewania, okołomenopauzalnym i menopauzie. Wahania hormonalne może powodować także ciąża, pigułki antykoncepcyjny, stres czy niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Zaburzeń hormonalnych nie należy lekceważyć, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio szybko je zdiagnozować, zwłaszcza, jeśli zaburzenia nie są związane z naturalnie zachodzącymi procesami.

Oznaki zaburzeń hormonalnych

#1 Stały przyrost masy ciała

Ćwiczysz, trzymasz dietę (deficyt kaloryczny), a Ty wciąż nie możesz zrzucić dodatkowych kilogramów? A może niezależnie od wysiłku zyskujesz dodatkowe kilogramy? Taki stan rzeczy może być objawem nierównowagi hormonalnej, a zwłaszcza próbą utrzymania przez organizm wysokiego poziomu kortyzolu i estrogenu. W takim przypadku zdolność organizmu do spalania kalorii jest zdecydowanie mniejsza, przez co proces odchudzania przebiega znacznie trudniej. Tyczy się to zwłaszcza tłuszczu zgromadzonego w okolicy brzucha, bioder i ud.

#2 Nieustępujące uczucie głodu

Jeśli zmagasz się w zaburzeniami hormonalnymi, możliwe, że ciągle pragniesz jedzenia, a zwłaszcza cukru. W konsekwencji nie potrafisz oprzeć się słodkim przekąskom nawet po sytym posiłku, a Twoje ciało zyskuje nawadze. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy może być podwyższony poziom greliny, czyli hormonu, który odpowiada za pobudzenie apetytu.

#3 Wahania nastroju

Wahania nastroju to jeden z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Doświadczasz sytuacji, w których w jednej chwili jesteś szczęśliwa, chwilę później czujesz smutek, a nagle znikąd zaczynasz się złościć? Szybko się denerwujesz i irytujesz z byle powodu? I choć możesz możesz z tym żyć, niestety może to powodować, że ludzie zaczną Cię unikać, a Ty sama zaczniesz zmagać się z depresją. Oczywiście zmiany nastroju mogą wynikać z cyklu miesiączkowego. Nie będą jednak one wówczas tak wysokie i szybko ustąpią w przeciwieństwie do przewlekłych wahań nastroju.

#4 Bezsenność

Problemy ze snem to kolejny powszechny problem kobiet zmagających się z nierównowagą gospodarki hormonalnej. Bezsenność najczęściej dotyczy kobiet podczas i po menopauzie zwłaszcza w godzinach pomiędzy 2 a 4 w nocy. Winowajcami w takim przypadku są niski poziom estrogenu i progesterony i wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który jest odpowiedzialny za wybudzanie nas ze snu.

#5 Zmęczenie

Doświadczasz ciągłego zmęczenia? Jeśli tak się dzieje, warto mieć na uwadze, że wszystkiemu winne mogą być hormony, a w szczególności wysoki poziom wspomnianego wcześniej kortyzolu (hormonu stresu). Jak wiadomo stres nie działa dobrze na organizm, przez co możesz odczuwać zmęczenie, którego przyczyny nie potrafisz określić. Zmęczenie, które może być również bezpośrednio powiązane z wcześniej opisaną bezsennością.

#6 Utrata libido

Wahania hormonalne mają także wpływ na obniżenie popędu seksualnego. Odpowiedzialny ta taki stan może być niewłaściwy poziom kortyzolu, estrogenu, testosteronu i tarczycy. Na pożądaniu jednak nie koniec. Szalejące hormonu mogą powodować również suchość pochwy, co również zniechęca do stosunku seksualnego, który może być w takiej sytuacji niewygodny, a nawet bolesny.

Powyższe objawy, które mogą być powodem nierównowagi hormonalnej, nie są Ci obce? Jeśli tak jest, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który będzie mógł postawić specjalistyczną diagnozę i zalecić odpowiednie metody leczenia.

Źródła: zdroweporadniki.pl, www.youtube.com
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować