×

Z powodu wtórnego utonięcia umiera co roku ponad 1000 dzieci. Poznaj objawy

Dzieci kochają spędzać czas nad wodą, dlatego wielu rodziców na wakacyjny kierunek wybiera morze lub jeziora czy hotele z basenami. Chyba każdemu zdarzyło się choć raz zachłysnąć wodą w jednym z tych zbiorników. Jednak konsekwencje takiego zachłyśnięcia u dzieci mogą być tragiczne!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Zagrożenie dla dzieci

Najczęściej to dzieci są narażone na śmierć w wyniku wtórnego utonięcia. To dlatego, że często otwierają usta pod wodą i nie kontrolują niektórych odruchów. Dotyczy to także małych dzieci, które rodzice na rękach wnoszą do wody. W ich przypadku o zachłyśnięcie się naprawdę nie jest trudno!

Wtórne utonięcie

Do wtórnego utonięcia może dojść od 15 minut do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą. Powikłania po podtopieniu lub zachłyśnięciu doprowadzają nawet do śmierci, zwykle w trakcie snu. Niewinnie wyglądające zachłyśnięcie nie powoduje zazwyczaj niepokoju u rodziców. Dziecko odkrztusza wodę i chwilę po incydencie wraca do zabawy jak gdyby nigdy nic. Nikt nie spodziewa się, że tak krótki epizod może przekształcić się w sytuacją zagrażającą życiu.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Śmierć we śnie

Scenariusz wtórnego utonięcia u dzieci zwykle wygląda podobnie. Zmęczony maluch po powrocie do domu idzie spać. Podczas snu woda, która po zachłyśnięciu się pozostała w płucach, zalewa układ oddechowy. Dziecko powoli „tonie” we śnie i umiera w wyniku niedotlenienia. W przypadku wody morskiej, dodatkowo dochodzi do podrażnienia płuc przez sól, która osadza się na nich po zachłyśnięciu.

Objawy

U dzieci objawy wtórnego utonięcia zwykle pojawiają się już 4 do 6 godzin po zachłyśnięciu. Należą do nich kaszel, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, uczucie dużego zmęczenia, senność i zmiany w zachowaniu. Jeśli po 24 godzinach od zachłyśnięcia zauważymy u dziecka któryś z tych objawów, lepiej dmuchać na zimne i odwiedzić pogotowie!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Zapobieganie

Nauczmy nasze dzieci, by nie połykały wody ze zbiorników, a podczas nurkowania pod wodę, zawsze zamykały usta. W dodatku, jeśli dojdzie do zachłyśnięcia się, dziecko powinno dać nam o tym znać, tak byśmy świadomie mogli obserwować sytuację i ewentualne objawy.

Bądźcie bezpieczni w te wakacje!

Może Cię zainteresować