Kategorie Choroby układu pokarmowegoNowotworyZdrowie

6 wczesnych objawów raka jelita grubego. Przewlekły ból brzucha jest jednym z nich!

Rak jelita grubego dotyka coraz większą liczbę Polaków. Według statystyk jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Co więcej plasuje się jako drugi, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów, na nowotwory złośliwe w Polsce. Każdego roku na ten tego typu chorobę zapada 18 tysięcy Polaków,z czego aż 12 tysięcy chorych umiera. Jakie są objawy raka jelita grubego?

Najczęściej spotykane objawy raka jelita grubego

Wcześniejsze rozpoznanie raka jelita grubego nie jest takie łatwe, gdyż w pierwszym stadium rozwoju choroba przebiega praktycznie bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia oraz badania profilaktyczne. Do najczęstszych rodzajów raka jelita grubego zalicza się:

– rak okrężnicy,
– rak zgięcia esiczo-odbytniczego,
– rak odbytnicy.

Codziennie na raka jelita grubego w Polsce umierają 33 osoby.

Na co zwrócić szczególną uwagę by dostrzec objawy raka jelita grubego?

Do najczęstszych objawów raka jelita grubego zaliczamy:

#1 Krwawienie z przewodu pokarmowego

Szczególnie należy zwrócić uwagę czy krew pojawia się w stolcu i jaki ma kolor. Jeżeli krew jest ciemna a stolec jest smolisty świadczy to o krwawieniu z początkowego odcinka układu pokarmowego. Gdy krew jest żywoczerwona wskazuje to na jego końcowy odcinek.

#2 Ból brzucha

Kolejnym objawem może być tępy i nieustający ból brzucha w dolnej jego części. Jest to jednak sygnał pojawiający się w późniejszych stadiach rozwoju choroby.

źródło: freepik

#3 Zmiana rytmu wypróżnień

Zdrowy człowiek korzysta z toalety zazwyczaj o podobnych porach dnia. Jeśli nie wprowadzałeś, żadnych zmian w swoim stylu życia, dotyczy to np. nowych diet, podróży, zmiany środowiska ,a godziny wypróżnień uległy zmianie powinieneś przyjrzeć się tej sprawie. Ponadto gdy tym zmianą towarzyszą naprzemiennie biegunki i zaparcia udaj się do specjalisty, który wykona niezbędne badania i znajdzie przyczynę.

źródło: freepik

#4 Poczucie niepełnego wypróżnienia

Następnym objawem może być poczucie niepełnego wypróżnienia. Dodatkowo mogą temu towarzyszyć zaparcia.

źródło: freepik

#5 Zwężenie stolców

Tak zwane „stolce ołówkowate” to stolec o bardzo wąskiej średnicy, który może być spowodowany zwężeniem odbytnicy. Nie od razu musi być on oznaką raka jelita grubego, jednak w takiej sytuacji najrozsądniej będzie go jak najszybciej wykluczyć.

#6 Niezamierzony spadek masy ciała

Niezamierzony spadek masy ciała występuje u 50% chorych i jest spowodowany uciążliwymi symptomami ze strony układu pokarmowego. W związku z tym zmniejsza się również apetyt.

źródło: freepik

Jakie są objawy raka jelita grubego po jedzeniu?

Jeśli chodzi o objawy raka jelita grubego po spożyciu posiłków, to nie są one szczególnie zauważalne. Musi minąć trochę czasu zanim dostanie jedzenie przedostanie się przewodem pokarmowym do jelit. Objawy takie jak ból brzucha czy problem z wypróżnianiem pojawiają się kilka godzin później, kiedy pokarm zostanie już strawiony.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl