×

Około 200 osób dziennie umiera przez choroby serca. Twoje ciało wysyła sygnały

Nasze ciało potrafi z wyprzedzeniem komunikować, że zachodzą w nim niebezpieczne zmiany. Tak samo działa w przypadku chorób serca. W Polsce dziennie około 200 osób umiera na zawał i inne, pokrewne choroby serca. Wielu z tych przypadków można by uniknąć, gdyby ludzie wsłuchiwali się w swoje ciało i nie ignorowali tych objawów!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#1 Ból promieniujący na ramię

W przypadku mężczyzn ból promieniuje zwykle na lewe ramię, a w przypadku kobiet na prawe lub oba jednocześnie. Dzieje się tak ponieważ ból, powstający w sercu, przemieszcza się do rdzenia kręgowego, który połączony jest z wieloma nerwami ciała. Mózg dostaje błędny sygnał, że ból dotyczy ramienia, gdy tak naprawdę chodzi o mięsień sercowy.

#2 Silny kaszel

Kaszel może być symptomem wielu chorób, w tym tych związanych z układem sercowo-naczyniowym. Mocny, powtarzający się kaszel, połączony z odkrztuszaniem wydzieli o lekko różowym kolorze, to częsty objaw problemów z sercem. Łączy się z nim także bezdech.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#3 Opuchlizna nóg, kostek i stóp

Kiedy serce nieprawidłowo pracuje pompując krew, płyn z żył przedostaje się do otaczających je tkanek i przez grawitację, najczęściej dociera do nóg, stóp i kostek, powodując mocną opuchliznę.

#4 Brak apetytu i nudności

Wiele osób cierpiących na choroby serca ma problemy z apetytem i nudności, nawet po zjedzeniu kilku kęsów. Powodem tego jest gromadzenie się płynów dookoła wątroby i żołądka, które przeszkadza w normalnym trawieniu. Do tego dochodzi zazwyczaj silny ból brzucha.

#5 Nadmierny niepokój

Stany lękowe, niepokój i ataki paniki narażają ciało na podwyższone ciśnienie krwi, ale także inne choroby związane z sercem. Badania wykazały, że osoby cierpiące na stany lękowe czy narażone na silny stres, częściej zapadają na choroby związane z sercem, w tym zawał.

#6 Omdlenia

Zawroty głowy i omdlenia to częste objawy problemów z sercem, które nie pompuje odpowiedniej ilości krwi do ciała, powodując jego niedotlenienie. Krótkie omdlenia, przyspieszony oddech, czy częste zawroty głowy są zdecydowanym powodem, dla którego należy odwiedzić lekarza.

 

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#7 Bladość skóry

Obniżony przepływ krwi, zmniejszona ilość czerwonych krwinek spowodowane przez zbyt wolno pracujące serce mogą skutkować bladością skóry, która dotyka nie tylko twarz, ale i całe ciało! Nadmierna i utrzymująca się bladość powinna zostać skonsultowana ze specjalistą.

#8 Wysypka i zmiany skórne

Badania wykazały, że osoby cierpiące na egzemę czy silne wysypki aż w 48% borykają się z wysokim ciśnieniem krwi. W takim przypadku ryzyko zawału wzrastało az o 59%. Ciało, poprzez wysypkę, sygnalizuje nam problemy z jakością krwi i krążeniem.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Pamiętajcie by nie ignorować tych objawów! Lepiej wybrać się do lekarza i sprawdzić symptomy, które nam dokuczają. Dzięki temu możecie sami uratować sobie życie!

Może Cię zainteresować