Kategorie KoronawirusZdrowie

2 lata po przechorowanym koronawirusie, a objawy wciąż się utrzymują. Dlaczego tak się dzieje?

Najnowsze badanie przeprowadzone w Chinach dowiodło, że ozdrowieńcy zmagają się z objawami infekcji kilka miesięcy, a nawet lat po zakażeniu. Jakie to objawy i czym są spowodowane?

Mimo że koronawirus chwilowo ustał, naukowcy wciąż badają jego skutki. Co raz więcej ozdrowieńców zgłasza się do lekarzy z uciążliwymi objawami pocovidowymi. U każdego skutki zdrowotne wyglądają inaczej . Jak wynika z jednego z badań aż 11% pacjentów nadal nie wróciło do pracy z powodu dolegliwości związanych z przebytym zakażeniem COVID-19.

źródło: canva

Nowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców w szpitalu w Wuhan analizują stan zdrowia około 1200 osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Ozdrowieńców sklasyfikowano w trzech odstępach czasowych 6 miesięcy, rok i 2 lata. Poddani zostali 6 minutowemu treningowi marszu i testom laboratoryjnym. Ponadto zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich stanu zdrowia psychicznego i objawów jakie towarzyszą im po przebytej chorobie.W ankiecie zawarte były również pytania o powrót do pracy po wyjściu ze szpitala oraz częstotliwość korzystania z opieki zdrowotnej.

Najczęstsze objawy pocovidowe

Wyniki badań wskazują na to, że u ponad połowy pacjentów nawet 2 lata po hospitalizacji obserwuje się występowanie objawów, które negatywnie wpływają na jakoś życia ozdrowieńców. Do najczęstszych objawów zaliczają się:

– przewlekłe zmęczenie,
– osłabienie mięśni,
– zaburzenia snu,
– ból stawów,
– kołatanie serca,
– zawroty i bóle głowy,
– lęk i depresja

źródło: canva

Bieżąca obserwacja osób, które przeżyły COVID-19,  jest niezbędna do zrozumienia dłuższego przebiegu choroby. Podobnie jak dalsze badanie korzyści płynących z programów rehabilitacji dla powrotu do zdrowia – powiedział, jeden z autorów artykułu prof. Bin Cao ze szpitala China-Japan Friendship w Chinach.

W związku z tym istnieje wyraźna potrzeba zapewnienia pomocy osobom, które przeszły zakażenie wirusem Covid-19. Należy również szukać nowych rozwiązań pomocy w leczeniu tych objawów.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl