×

Nietolerancja glutenu to coraz powszechniejszy problem. Sprawdź jej objawy

Ostatnimi czasy słowo „gluten” stało się bardzo „modne” i powszechnie używane. Niestety, nie jest to, jak zazwyczaj się zdarza, tylko chwilowa moda… Nietolerancja glutenu występuje coraz częściej i wcale nie mija.

Wbrew temu, co sądzi większość z nas, nadwrażliwość na gluten nie jest równoznaczna z chorobą, jaką jest celiakia. Objawy obydwu są do siebie łudząco podobne. Jednak występuje tu jedna zasadnicza różnica – osoby z nietolerancją glutenu nie mają uszkodzonej wyściółki jelita cienkiego.

Nadwrażliwość na gluten jest stanem, który ma negatywny wpływ na jakość naszego życia oraz dobrego samopoczucia.

Badania nie pozostawiają złudzeń – obecnie pszenica ma zmienioną strukturę molekularną, a wszystko za sprawą ingerencji bioinżynierii. Może to powodować, że agresywniej działa na nasz układ trawienny, a w szczególności na jelita… Uszkodzenia jelita mogą z kolei prowadzić m.in. do problemów z wchłanianiem niezbędnych nam do prawidłowego funkcjonowania, a nawet i życia, substancji odżywczych.

Według najnowszych szacunków aż 99% ludzi, którzy cierpią na nietolerancję glutenu lub celiakię jest niezdiagnozowanych. Niestety, testy, które mogą to potwierdzić lub też wykluczyć są bardzo drogie. Często też niechętnie zalecane przez lekarzy rodzinnych.

To wszystko sprawia, że człowiek, który ma z tym problem, uzmysławia sobie ten fakt dopiero w momencie, gdy jego zdrowie zaczyna bardzo poważnie na tym cierpieć.

Prawdopodobnie, aż 15% populacji ludzkiej cierpi na nietolerancję glutenu.

Dlatego teraz dokładnie przeczytaj poniższe podpunkty i zastanów się czy przypadkiem nie pora na to, aby wybrać się do lekarza i sprawdzić czy wszystko w porządku z Twoimi jelitami…

1. Ból brzucha

Problemy trawienne są chyba najbardziej oczywistym objawem nietolerancji glutenu. Po zjedzeniu pokarmów zawierających gluten ludzie z nadwrażliwością na niego często mają wzdęcia, biegunki lub zaparcia.

2. Zawroty głowy

Wiele osób po zjedzeniu posiłku zawierającego gluten czuje się zdezorientowanymi i ma zawroty głowy o różnym natężeniu.

3. Wahania nastroju

Pomyśl chwilę… Skoro Twoje jelito na pewno nie jest zadowolone z tego, co jesz, to czy Twój mózg będzie? Raczej nie. Osoby z nietolerancją glutenu często mają problemy z drażliwością, niepokojem, zdenerwowaniem, a nawet lękiem. Co więcej, może być to także przyczyną rozwoju depresji.

4. Migrenowe bóle głowy

Bóle głowy również są bardzo powszechne u osób z nietolerancją glutenu. Chociaż przypadłość ta nie wiąże się z konkretnym typem bólu to zazwyczaj występuje on w czasie od 30 do 60 minut po spożyciu posiłku zawierającego gluten.

5. Świąd skóry

Czasami nietolerancja glutenu objawia się przez skórę, np. w postaci egzemy czy łuszczycy. Dodatkowo, nasz układ odpornościowy reaguje na problemu układu trawiennego tworząc przeciwciała, które mogą powodować suchość i świąd skóry. Najczęściej na łydkach, kolanach, palcach, łokciach.

Co więcej, nawet często występująca tzw. gęsia skórka może być przesłanką do stwierdzenia nadwrażliwości na gluten. Rogowacenie mieszkowe czasami bywa wynikiem niedoborów kwasów tłuszczowych lub witaminy A, a ich złe wchłanianie może być spowodowane właśnie glutenem.

6. Fibromialgia

To przewlekłą choroba, która powoduje bóle mięśni, więzadeł czy ścięgien, dotyka przede wszystkim kobiet. Według najnowszych badań spożywanie glutenu może nasilać objawy tej choroby. Niektórzy pacjenci po zmianie diety odczuwają całkowitą ulgę.

7. Chroniczne zmęczenie

Nadwrażliwość na gluten może objawiać się także uczuciem ciągłego zmęczenia i wyczerpania, nawet jeśli spaliśmy wystarczająco długo. Wszystko przez to, że Twój organizm próbuje poradzić sobie z problemem w jelitach i to właśnie tam wykorzystuje sporą dawkę energii.

8. Nietolerancja laktozy

Nietolerancja glutenu oraz laktozy mają także bardzo podobne objawy. Często obie łączą się ze sobą, dlatego jeśli masz problem z trawieniem laktozy, to bardzo prawdopodobne, że z glutenem także.

Jeżeli zauważyłeś u siebie podobne objawy, które się cyklicznie powtarzają, warto skonsultować je z lekarzem.

Może Cię zainteresować