×

7 objawów, które świadczą o tym, że Twojemu organizmowi brakuje tej witaminy

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda z nich pełni w naszym ciele odmienną rolę. Za dobry wzrok, zdrową skórę czy prace układu rozrodczego odpowiada witamina A, która jest obecna w wielu różnych produktach spożywczych. Mimo to istnieje ryzyko jej niedoboru, które występuje głównie u ciężarnych matek, niemowląt czy dzieci we wczesnych stadiach rozwoju.

Jak objawia się niedobór witaminy A?

#1 Sucha skóra

źródło: canva

źródło: canva


Witamina A jest jednym z głównych elementów układanki niezbędnych do naprawy tkanki skórnej i jej odpowiedniego nawilżenia. Bardzo częstym objawem niedoboru witaminy A jest pojawienie się wyprysków, które występują, gdy skóra staje się sucha, czerwona i swędząca.

#2 Ślepota zmierzchowa

źródło: canva

źródło: canva


Problem pogorszenia ostrości widzenia zgłaszają często kierowcy prowadzący samochody po zmroku. Problem pojawia się także w słabo oświetlonym otoczeniu, gdzie wszystko staje się rozmazane i bardzo niewyraźne.

#3 Trądzik

źródło: canva

źródło: canva

Witamina A w dużym stopniu odpowiada za kondycję naszej skory. Kiedy zmagamy się z jej niedoborem, nasza skóra staje się sucha, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. W konsekwencji skóra zaczyna wytwarzać nadmierną ilość substancji nawilżających, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu wyprysków. Witamina A jest zalecana w przypadku leczenia problemów z trądzikiem.

#4 Problemy z płodnością

źródło: canva

źródło: canva

Jeśli masz problemy z zajściem ciąży, przyczyną może być niedobór witaminy A. Układy rozrodcze zarówno mężczyzn jak i kobiet działają najlepiej, kiedy nie zmagamy się z niedoborem witaminy A. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę A może mieć więc tutaj kluczowe znacznie. O jej dostarczanie powinny zadbać również kobiety będące już w ciąży – poronienie może być związane z niedoborem tego związku.

#5 Powolne gojenie ran

źródło: canva

źródło: canva

Samoistna produkcja białka w postaci kolagenu sprzyja gojeniu ran. Witamina A z kolei wspomaga proces jego produkcji. Jeśli więc zauważasz, że masz problemy z gojeniem się ran, warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy A. W takim przypadku nie należy stronić od takich produktów spożywczych, jak marchew, pomarańcze, mleko czy czerwone mięso.

#6 Powolny wzrost dziecka

źródło: canva

źródło: canva

Powolny wzrost u dzieci i niemowląt to problem, na który powinniśmy natychmiast reagować. Ważne jest, aby dostarczać swojego organizmowi odpowiedniej ilości witaminy A zwłaszcza do trzeciego miesiąca ciąży i podawać ja dziecku w pierwszych latach jego życia. Witamina A odpowiada bowiem za rozwój wzroku i układu odpornościowego dziecka.

#7 Suche oczy

źródło: canva

źródło: canva

Jednym z najczęstszych objawów niedoboru witaminy A jest niezdolność do nawilżania gałki ocznej i „wytwarzania” łez. Jeśli ten dyskomfort będzie towarzyszył Ci przez dłuższy czas, może to doprowadzić do całkowitego osłabienia rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Produkty bogate w witaminę A

Jeśli powyższe objawy nie są Ci obce, warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w witaminę A. Zaliczamy do nich m.in.:

jaja: jajko na twardo zapewnia 8% dziennego zapotrzebowania na witaminę A
łosoś: w 100 gramach łososia znajdziemy aż 149% dziennego zapotrzebowania na witaminę A
szpinak: kubek zagotowanego szpinaku zapewnia 105% dziennego zapotrzebowania na witaminę A
marchewki: zjadając 100 g marchewki dostarczymy swojemu organizmowi blisko 150% dziennego zapotrzebowania na witaminę A

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A dla osób dorosłych wynosi 800 µg.

UWAGA! Witamina A w zbyt dużych ilościach jest toksyczna i może doprowadzić do powiększenia wątroby, nadmiernej pobudliwości, chorób skóry oraz zaburzeń ze strony wzroku.

Może Cię zainteresować