×

7 oznak, które mogą świadczyć o tym, że masz nerwicę. Część z nich wcale nie jest oczywista

Statystyki są nieubłagane. Szacuje się, że w niektórych grupach społecznych czy zawodowych zachorowalność na nerwicę sięga nawet 30-40%. Co ciekawe, choroba częściej dotyka ludzi z krajów rozwiniętych lub rozwijających się, a w szczególności mieszkańców dużych miast, zwłaszcza kobiety. Jedni zdają sobie sprawę z problemu, inni nie, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami objawami, które sugerują możliwość wystąpienia choroby. Część z nich wcale nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać, dlatego dokładnie je przeanalizuj.

Nerwica, czyli jedno z najbardziej znanych zaburzeń psychicznych

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które kojarzy się przede wszystkim z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku, choć w praktyce możliwych objawów jest zdecydowanie więcej. Warto wiedzieć, że to powszechne schorzenie skupia w sobie wiele różnych problemów, m.in.: zespół lęku uogólnionego, fobie specyficzne, zaburzenia lękowe z napadami paniki czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Znajomość objawów jest kluczowa, ponieważ pozwala na wczesne zdiagnozowanie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie właściwego leczenia, co finalnie jest kluczowe w powrocie do „normalnego” funkcjonowania.

10 oznak, które mogą świadczyć o tym, że masz nerwicę

Wymienione niżej objawy nie muszą, ale mogą być objawami nerwicy. Prawdopodobieństwo wzrasta, kiedy dostrzegasz lub ktoś inny dostrzega w Twojej osobie więcej niż jeden z poniższych objawów.

#1 Ciągłe zamartwianie się

Okresowo przejmowanie się czymś jest czymś zasadniczo normalnym. Problem pojawia się, kiedy zamartwiamy się czymś nieustannie. To jeden z najczęstszych objawów nerwicy, który pojawia się w odniesieniu do codziennych sytuacji. Przykładem może być nieustanny lęk o członków rodziny, którzy są dotychczas całkowicie zdrowi czy niepokój o sytuację finansową, podczas gdy w rzeczywistości dana osoba naprawdę dobrze radzi sobie w życiu zawodowym.

#2 Uczucie zmęczenia

Wbrew pozorom bardzo łatwo znaleźć związek pomiędzy uczuciem zmęczenia, które przydarza się przecież każdemu, a nerwicą. Tyczy się to przede wszystkim pacjentów, u których występuje zaburzenie lękowe uogólnione. Jeśli nie potrafisz się zrelaksować (miewasz ataki paniki, odczuwasz nieustanny lęk lub napięcie) w czasie wolnym, zwłaszcza kiedy masz go dużo. W konsekwencji zamiast odpoczywać odczuwasz przewlekłe zmęczenie.

#3 Zaburzenia snu

Nie możesz zasnąć lub wybudzasz się w ciągu nocy? Winowajcą może być nerwica, a zwłaszcza ciągłe odczuwanie nieprzyjemnego napięcia emocjonalnego. Zdarza się, że niepożądane objawy nasilają się w godzinach wieczornych, co szczególnie rzutuje na jakość snu.

#4 Drażliwość

Jeśli drażnią Cię nawet najmniejsze błahostki, szybko się irytujesz lub jesteś nieuprzejmy nawet dla najbliższych, w Twojej głowie powinna zapalić się pomarańczowa lampka. Powodem takiego stanu emocjonalnego mogą być różne zjawiska, najczęściej ciągłe odczuwanie niepokoju i lęku.

#5 Irracjonalne lęki

Nieuzasadniony, paniczny lęk w stosunku do czynników (np. lęk przed pająkami, lęk wysokości), które nie powinno budzić skrajnych reakcji nie jest Ci obcy? Jeśli tak, możliwe, że masz problemy z nerwicą, zwłaszcza kiedy sama myśl o tego typu czynnikach pojawia się lęk. Oznacz to, że wcale nie musisz widzieć pająka, aby się bać. Wystarczy, że o nim pomyślisz lub usłyszysz. Określa się to mianem lęku antycypacyjnego.

#6 Zaburzenia koncentracji

Przejawem nerwicy są również problemy ze skupieniem przez dłuższy czas za sprawą ciągłego niepokoju. Objaw ten może być odczuwalny zwłaszcza w pracy, kiedy mamy do wykonania szereg obowiązków. W najgorszym przypadku pacjent nie je st w stanie skupić się na dosłownie niczym innym, niż różnorakich lękach i niepożądanych myślach.

#7 Unikanie sytuacji społecznych

Kolejny czynnik to unikanie sytuacji społecznych, czyli np. lęk przed wystąpieniami publicznymi lub unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi. Wiąże się to m.in. z obawą przed krytyką  lub też zwykłym ocenianiem ze strony innych.

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli powyższe objawy nie są Ci obce, warto zastanowić się, czy nie warto byłoby udać się do specjalisty. W końcu życie osoby znerwicowanej potrafi być bardzo uciążliwe, męczące i smutne, a przecież nie tego od niego oczekujemy.

Niepokojące są objawy potencjalnej nerwicy, które wpływają na codzienne funkcjonowanie danej osoby. W sytuacji, gdy dana osoba nie jest w stanie skupić się, a tym bardziej wykonywać swoich obowiązków zawodowych lub rodzinnych, wizyta u specjalisty (psychiatry czy psychologa) wydaje się być wręcz konieczna i w żadnym wypadku nie należy się tego bać, obawiać ani tym bardziej wstydzić. Odpowiednio postawiona diagnoza i właściwe leczenie potrafią być bardzo skuteczne, co często pozwala wrócić na właściwą drogę, czyli prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować