Kategorie Choroby kobieceChoroby męskieChoroby układu oddechowegoZdrowie

Masz te objawy? Natychmiast zgłoś się do lekarza. Możesz chorować na koronawirus

Koronawirus to w ostatnim czasie temat numer jeden niemal na całym świecie. Śmiertelny wirus zbiera żniwo. Bilans ofiar koronawirusa rośnie z dnia na dzień. na dzień dzisiejszy zmarło już ponad 100 osób, a tysiące jest zarażonych. Jeszcze większy niepokój budzi fakt, że naukowcy z Hongkongu ostrzegają, że faktyczna liczba osób zarażonych wirusem w Wuhan może być ponad 30 razy wyższa, niż oficjalnie podają to chińskie władze.

Ostatnio pisaliśmy, że wirus dotarł prawdopodobnie już do naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem są już podejrzenia, że koronawirus przekroczył granice Polski, dlatego tym bardziej powinniśmy zachować wzmożoną czujność i ostrożność.

Instagram

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował zasady postępowania z osobami, które są podejrzane o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV

Byłeś lub ktoś z Twoich bliskich był w rejonie występowania wirusa? Koniecznie sprawdź, czy musisz zwrócić się do lekarza.

Choć epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej niewydolności oddechowej nie jest jeszcze oficjalnie znana, opracowano wstępne definicje i zasady postępowania, które ze względu na dynamicznie rozwój sytuacji w każdej chwili mogą ulec zmianie. Za przypadki podejrzane o zakażenie wirusem 2019-nCoV należy uznać przypadki osób, które:

  • mają infekcjami dróg moczowych
  • mają temperaturą ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • mają co najmniej dwa objawy choroby układu oddechowego (kaszel, duszność, trudności w oddychaniu, zapalenie płuc, ostra niewydolność oddechowa)
  • odbyły podróż lub zamieszkiwały w miejscowości Wuhan w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów choroby
  • są pracownikami medycznymi sprawującymi opiekę nad zakażonymi koronawirusem pacjentami
  • miały lub mają bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
  • miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia wirusa ze zwierzęcia na człowieka

Resort wyraźnie podkreśla, że istotna przy wystąpieniach objawów choroby jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.

Instagram

Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV

Każdą informację o podejrzeniu zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV należy niezwłocznie zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Listę oddziałów chorób zakaźnych MZ publikuje na swojej stronie. Pacjent, który manifestuje objawy zakażenia wirusem, powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym, gdzie zostaną mu zapewnione warunki izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego. Personel medyczny, który będzie miał bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną o zakażenie 2019-nCoV powinien być zabezpieczony w środki ochrony jednorazowego użycia.

Instagram

Specyfikacja koronawirusów

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS) – czytamy na stronie MPWIS

Epidemia wybuchła pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. Mieście, które zamieszkuje blisko 11 milionów mieszkańców. Do tej pory wirus został już rozpoznany w wielu innych państwach: Tajlandii, Tajwanie, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Sri Lance oraz Niemczech.

Instagram

Ministerstwo Zdrowia uczula, że trwa sezon zachorowań na grypę, a w związku z tym należy zachować wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych osądów co do zarażenia wirusem 2019-nCoV. Nie mniej jednak w przypadku takich objawów, jak wysoka gorączka, ogólne złe samopoczucie, kaszel, katar, a zwłaszcza duszności, bóle mięśni i stawów zalecana jest wizyta u lekarza POZ. Tyczy się to szczególnie osób, które mają wszystkie albo przynajmniej większość tych objawów.

Źródła: warszawawpigulce.pl