×

13 subtelnych oznak, które świadczą o pogorszonym stanie zdrowia

Okazuje się, że całkiem sporo czasu spędzamy wpatrując się w lustro. Jednak czy jesteśmy w stanie dostrzec rzeczy, które powinniśmy?

W rzeczywistości jest wiele oznak, które powinny zwrócić naszą uwagę w codziennym wyglądzie. Te drobne objawy świadczą o problemach zdrowotnych. Choć pozornie mogą wydawać się błahe, warto wziąć je pod uwagę, gdyż okazuje się, że często są alarmującym sygnałem wysyłanym przez organizm.

Sprawdź 13 subtelnych znaków, które mogą świadczyć o tym, że wcale nie jesteś tak zdrowy, jak mogłoby ci się wydawać.

Przedwczesne siwienie

Cóż, siwe włosy są naturalną koleją rzeczy, gdy przybywa nam lat. W pewnym sensie nie ma powodów do obaw, jednak eksperci zauważają, że zbyt wczesne siwienie może być związane z anemią, zaburzeniami tarczycy, niedoborem witamin czy bielactwem.

Nabrzmiałe uszy

Również w tym przypadku, uszkodzenia uszu są związane z procesami starzenia, jednak często są objawami chorób serca. Pomarszczone, nabrzmiałe lub rozciągnięte płatki uszu mogą wskazywać na chorobę wieńcową.

Opuchnięte powieki

Worki pod oczami są oznakami zmęczenia, jednak opuchnięte powieki mogą świadczyć o uszkodzeniach zakończeń nerwowych lub urazami. Opadające i napuchnięte powieki również mogą zaburzać widzenie, więc warto skonsultować się z lekarzem.

Obrzęk szyi

Jeśli jest to kwestia kilku dni, prawdopodobnie po prostu cię przewiało lub pozycja do spania nie była najlepszym wyborem. Jednak jeśli problem nie ustaje, przyczyna może być zupełnie inna. Często winna jest nieprawidłowo narastająca tarczyca. Z kolei kłopoty z tarczycą mogą być wywołane wieloma czynnikami.

Łamliwe paznokcie i przebarwienia

Zwróć uwagę na paznokcie. Jeśli zmieniają kształt, stają się łamliwe i przebarwione, najprawdopodobniej są oznaką nieprawidłowego odżywiania lub anemii.

Krótkie brwi

Jeśli brwi zaczynają wypadać od zewnętrznej krawędzi, może to być oznaka niedoczynności tarczycy.

Przebarwienia na oczach

Pożółknięte oczy świadczą o żółtaczce. W takim przypadku możesz zauważyć żółte plamy również w innych częściach ciała.

Ciemniejąca skóra

Oczywiście nie mówimy tutaj o opaleniźnie. Jeśli skóra ciemnieje, a ostatnio nie wystawiałeś się na słońce, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Szorstka skóra

Skóra często wysusza się w strategicznych miejscach, jeśli jednak nie pomagają kremy nawilżające, warto skonsultować się z lekarzem. Należy szczególnie zwrócić na to uwagę, jeśli jest szorstka i pęka po opalaniu.

Popękane usta

Typowy problem każdego z nas w czasie mroźnych dni, jednak pękające i niegojące się kąciku ust mogą być objawem niedoboru cynku i witamin z grupy B.

Zaczerwieniona twarz

Różowe policzki i nos mogą okazać się trądzikiem różowatym. Stan skóry może pogarszać się po kontakcie ze słońcem, zjedzeniu pikantnych potraw lub być wynikiem stresu. Warto pozbyć się trądziku różowatego, gdyż z czasem stan skóry się pogarsza i powoduje dyskomfort.

Gęsia skórka

Jeśli ten stan utrzymuje się na skórze przed dłuższy czas, powodem może być nadmiar keratyny. Samo w sobie jest to zupełnie nieszkodliwe, jednak z czasem na skórze mogą pojawiać się małe guzki.

Zimne stopy

Jeśli ciągle marzną ci stopy, może to świadczyć o problemach naczyniowych. Warto porozmawiać o tym z lekarzem, gdyż z wiekiem problem narasta.

Może Cię zainteresować