×

Wiele Polek ignoruje objawy chorej tarczycy. To główna przyczyna otyłości i bezpłodności

Czy wiesz, że wiele osób żyje z chorobą tarczycy i nie jest tego nawet świadoma? Liczby są bardzo wysokie, a zdiagnozowanie tej choroby może być trudne.

Objawy chorej tarczycy są subtelne i mogą być bardzo łatwo pomylone z innymi zaburzeniami zdrowotnymi

Oto niektóre z najczęstszych czerwonych flag, na które należy uważać! Poznaj je!

#1 Byłeś bardzo śpiący w dzień, ale nie możesz już spać dobrze w nocy

Nadczynność tarczycy powoduje nadmierne nadwyżki hormonów T3 i T4, co może stymulować centralny układ nerwowy, co prowadzi do bezsenności. Jeśli spędzasz noc w łóżku, martwiąc się przypadkowymi rzeczami, możesz mieć problem. Bezsenność, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do wielu innych zaburzeń zdrowotnych, takich jak utrata masy ciała, przyrost masy ciała, utrata włosów, zmęczenie, lęk i depresja.

via GIPHY

#2 Niepokój bez powodu

Jeśli jesteś osobą, która łatwo się nie denerwuje, ale teraz martwi się i niepokoi o każdą rzecz w swoim życiu, to albo stajesz się bardziej dojrzały, albo cierpisz na problem z tarczycą. Chociaż ludzką naturą jest martwić się o pewne rzeczy w życiu, ciągłe martwienie się może nawet spowodować, że popadniesz w lęk lub depresję.

#3 Nagła zmiana w wypróżnieniu jest pewnym objawem wadliwej tarczycy

Zwykle dzieje się tak, gdy Twoja tarczycy jest mało aktywna. Częste napady zaparcia są oznaką niedoczynności tarczycy, a nadczynność tarczycy nie wpływa na ruchy jelit.

via GIPHY

#4 Przerzedzanie się włosów

Nierówny wzrost włosów jest poważnym dylematem, z którym boryka się wiele kobiet cierpiących na wadliwą tarczycę. Może to szczególnie wpłynąć na ich brwi. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może rzutować na cykl wzrostu włosów. To powoduje, że niewielka część Twoich włosów pozostaje zahamowana, podczas gdy reszta włosów rośnie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mikropigmentacja skóry głowy (@scalpmann)

#5 Nadmierne pocenie się

Wyższe niż normalne poziomy hormonów mogą podnieść Twój metabolizm, przez co poczujesz się nadmiernie ciepły i wyczerpany. Może to również sprawić, że poczujesz się zmęczony i odwodniony. Jeśli masz wrażenie, że pocisz się bardziej niż zwykle, radzimy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

via GIPHY

#6 Nagły wzrost masy ciała jest kolejnym powszechnym objawem, który daje nam sygnał o zaburzonej tarczycy

Jeśli przybrałeś na wadzę bez zmiany diety to może oznaczać problemy z tarczycą. Kiedy masz niedoczynną tarczycę, Twoje poziomy hormonów spadną szybko, powodując spadek metabolizmu. Niski metabolizm spowalnia organizm od spalania kalorii, powodując szybkie przybranie na wadze.

#7 Nagła utrata masy ciała

Tak jak przyrost masy ciała, nagły spadek masy ciała jest kolejnym wyraźnym objawem choroby tarczycy. Nadczynność tarczycy będzie ukrywać więcej hormonów, powodując przemianę materii, dzięki czemu organizm szybciej spalać będzie kalorie. Chociaż może to brzmieć jak dobry efekt uboczny, zdecydowanie nie jest. Jeśli jesteś w stanie wcisnąć się w mniejsze ubrania bez żadnej diety lub ćwiczeń, lepiej sprawdź swoją tarczycę.

via GIPHY

#8 Za duża energia

W takich przypadkach będziesz czuł się niespokojny i dziwnie naładowany; jakbyś miał zbyt dużo kofeiny, nawet gdy jesteś zrelaksowany. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w Twoim ciele, gdy doświadczasz takich niewytłumaczalnych objawów.

via GIPHY

#9 Pragnienie popołudniowego drzemki

Jeśli jesteś osobą, która nie jest przyzwyczajona do robienia drzemek, ale nagle czuje potrzebę codziennego jej przyjmowania, może to oznaczać, że Twoje ciało jest gospodarzem niezdrowej tarczycy. Zwiększone zmęczenie odczuwane w ciągu dnia może być oznaką niedoczynności tarczycy. Twoje ciało zależy od hormonów tarczycy, aby wytworzyć energię, której brak może spowodować, że organizm szybko straci energię.

via GIPHY

#10 Niepłodność lub poronienie

Jeśli miałaś poronienie lub cierpisz na niepłodność, ale nie masz w historii swojej rodziny podobnej sytuacji, to zaleca się, abyś przebadała swoją tarczycę. Niski poziom hormonów może znacznie wpłynąć na cykle owulacji, a nawet zwiększyć ryzyko poronienia. Ten stan można poprawić za pomocą odpowiednich leków i suplementów hormonalnych.

Teraz już wiesz, jak duży wpływ na Twoje zdrowie ma tarczyca

Bądź czujna i jeżeli zauważysz któryś z tych symptomów, koniecznie umów się na wizytę do lekarza!

Może Cię zainteresować