Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

6 objawów anemii, o których możesz nie mieć pojęcia. Jak leczyć niedokrwistość?

Anemia, zwana inaczej niedokrwistością, jest najczęstszym zaburzeniem krwi. Ze względu na specyfikę choroby, jej objawy bardzo często możemy zauważyć gołym okiem.

Anemia – co to takiego?

Anemia rozwija się z powodu zbyt małej liczby krwinek czerwonych zwanych erytrocytami lub niedostatecznej ilości zawartej w nich hemoglobiny. Przypomnijmy, że czerwone krwinki są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do naszego organizmu i usuwanie z niego dwutlenku węgla. Wniosek nasuwa się więc sam. W przypadku gdy mamy zbyt mało krwinek czerwonych lub nie zawierają one wystarczającej ilości hemoglobiny, nasze narządu nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pixabay

Kiedy możemy mówić o niedokrwistości (anemii)? Według Światowej Organizacji Zdrowia niedokrwistość występuje, gdy stężenie hemoglobiny jest poniżej:

 • 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat
 • 12 g/dl u dzieci 6–14-letnich
 • 13 g/dl u mężczyzn
 • 12 g/dl u kobiet
 • 11 g/dl u kobiet w ciąży

Przyczyny anemii

Przyczyny anemii mogą być różne. Na początku zastanówmy się, gdzie ma miejsce produkcja krwinek czerwonych. Odpowiedź brzmi w szpiku kostnym. Do nieprawidłowości w tym procesie może dochodzić pod wpływem deficytu witamin, obciążeń dziedzicznych, choroby, a przede wszystkim niedoboru żelaza, który sprawia, że w szpiku wytwarzana jest zbyt mała ilość erytrocytów, są one zbyt małe lub zawierają zbyt mało hemoglobiny.

Flickr

Objawy anemii

 • nieregularne tętno – niski poziom hemoglobiny sprawia, że serce jest zmuszone do cięższej pracy. W ten sposób próbuje dostarczyć nam wystarczającą ilość tlenu, co może skutkować nieregularnym biciem serca
 • zmęczenie – oczywiście każdy może być od czasu do czasu zmęczony i wcale nie musi stać za tym niedokrwistość. Chodzi tutaj o zmęczenie przewlekłe. Jeśli nasze narządy nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu, nasz organizm musi pracować znacznie ciężej, aby wytworzyć wystarczającą ilość energii do codziennego funkcjonowania, co sprawia, że w konsekwencji czujemy się bardzo zmęczeni i znużeni
 • problemy z koncentracją – wszystkie nasze narządy potrzebują tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Mózg nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Jeśli poziom tlenu w organizmie jest niższy niż jest to wymagane, możemy mieć problemy ze skupieniem i koncentracją
 • słabe paznokcie – jeśli Twoje paznokcie są kruche i łamliwe, może to być kolejny objaw anemii
 • pęknięcia w kącikach ust – usta mogą pękać od wiatru, słońca czy niskich temperatur. W wyniku pandemii mówimy jednak o specyficznych pęknięciach – pęknięciach w kącikach ust
 • bladość skóry – kiedy organizm (narządy) nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, nasza skóra przybiera bladą barwę. Dotyczy to nie tylko twarzy, ale całego ciała, zwłaszcza dłoni, wewnętrznej części dolnych powiek i języka

Naturalne sposoby na walkę z anemią

Istnieje kilka rodzajów niedokrwistości. Leczenie anemii będzie się więc nieco różnić w zależności od przyczyny tego stanu. Poniżej wymieniliśmy te najbardziej powszechne rozwiązania do walki z chorobą.

Kiedy żołądek nie wytwarza wystarczającej ilości kwasu, organizm nie jest w stanie dostatecznie rozłożyć pokarmu, co nie służy wchłanianiu witamin i minerałów, a w tym żelaza i witaminy B12, na których tak bardzo nam zależy. Co prawda teoretycznie dostarczasz wystarczającą ilość składników odżywczych z pożywieniem i suplementami, ale finalnie nie dostają się one do twojego organizmu. Jak więc wspomóc produkcję kwasu żołądkowego? Rozcieńczaj łyżkę octu jabłkowego w szklance wody i pij na 15 min przed każdym posiłkiem i nie stroń od imbiru.

Nieszczelne jelita to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia wyściółki jelita cienkiego. Niestrawione pokarm i toksyny mogą finalnie przedostać się z jelita do krwiobiegu powodując różne problemy zdrowotne, w tym anemię. W większości przypadków nieszczelne jelita są spowodowane niezdrową dietą, dlatego najlepszym sposobem na naprawienie tego problemu jest zmiana tego, co trafia do Twojego żołądka. w pierwszej kolejności włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze w postaci chociażby ryb i wyeliminuj przetworzoną żywność.

Wikimedia Commons

Nie unikaj fermentowanej, pełnej probiotyków żywności, która jest bogata w dobre bakterie wspomagające procesy trawienne. Bakterie te są znane z leczenia wyściółki jelit, o której było wspominane wcześniej. Do takie żywności możemy zaliczyć kapustę kiszoną, kefir, surowe sery czy jogurty naturalne.

Zwiększ spożycie kwasu foliowego. Kwas foliowy jest formą witaminy B9 i odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Do produktów bogatych w kwas foliowy zaliczamy zielone warzywa, fasolkę, papaje czy cytrusy.

Na samym końcu to, co wydaje się być bardzo istotne przy leczeniu anemii, czyli zwiększenie spożycia żelaza, które jest kluczowe do produkcji krwinek czerwonych. Istnieją 2 sposoby na zwiększenie ilości żelaza w organizmie – poprzez suplementy lub odpowiednią żywność, do której zaliczamy m.in.: czerwone mięso, buraki, szpinak, brokuły, soczewicę, fasole, orzechy.

Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka rodzajów anemii, które mogą różnić się od siebie przyczynami, objawami i sposobami leczenia. W przypadku podejrzenia anemii, należy skonsultować się z lekarzem, który przedstawi Ci najwłaściwszą metodę leczenia.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pexels.com