×

Objawy guza mózgu, które ujawniają się tuż po przebudzeniu

Guz mózgu przez wiele lat może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. To sprawia, że jest jeszcze bardziej niebezpieczny, gdyż rozwija się w ukryciu. Są jednak pewne symptomy, występujące po przebudzeniu, które mogą zdradzić tę chorobę.

Guz mózgu to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Przez dłuższy czas może nie dawać objawów, a pierwsze dolegliwości pojawiają się w wyniku ucisku na tkanki i inne ważne struktury. Jego przyczyny nie są dotąd dobrze poznane jednak mogą odpowiadać za to schorzenia genetyczne takie jak – stwardnienie guzowate, zespół Turcota czy siatkówczak dziedziczny.

źródło: canva

źródło: canva

Guz z czasem może zaburzyć pracę mózgu oraz objawiać się innymi niepożądanymi symptomami w zależności od tego gdzie się znajduje:

guzy tylnego dołu czaszki – nudności, wymioty, ból głowy, obniżona koordynacja ruchowa;
guzy płata ciemieniowego – zaburzenia czucia, trudności w pisaniu, zaburzona precyzja ruchów;
guzy w okolicy pnia mózgu – zaburzenia czucia, zaburzenia połykania, niewyraźna mowa, oczopląs;
guzy płata czołowego – afazję ruchową, zaburzenia zachowania i osobowości ,nastrój depresyjny, chwiejność emocjonalna, zniechęcenie.

To co z pewnością powinno nas zaniepokoić to nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, niedowład kończyn, bólu głowy czy wzrost ciśnienia tętniczego.

Leczenie guza mózgu

źródło: canva

źródło: canva

Po postawieniu diagnozy dobierana jest odpowiednia metoda leczenia w zależności od stadium rozwoju oraz lokalizacji guza. Do najczęstszych metod zalicza się operację chirurgiczną oraz radioterapię. Tą drugą stosuje się w sytuacjach gdy całkowite usunięcie guza nie jest możliwe, ze względu na ryzyko wznowy lub zajęcia procesem chorobotwórczym zbyt wielu tkanek. W niektórych przypadkach jako leczenie wspomagające stosuje się chemioterapię. Jednak tego rodzaju guzy mają niską wrażliwość na tego rodzaju terapię. Nową techniką neurochirurgiczną jest użycie noża gamma.

Specyficzne objawy guza mózgu po przebudzeniu

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli zauważymy te symptomy u siebie powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Są pewne cechy związane z guzami, jak np. bóle poranne, które występują po obudzeniu i ulegają zmniejszeniu w ciągu dnia. Korelować to może ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym i zastojem przepływu krwi w związku z pozycją horyzontalną – skomentował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Źródła: www.luxmed-diagnostyka.pl, www.msn.com

Może Cię zainteresować