Kategorie DłonieUrodaZdrowie

11 obrzydliwych faktów, które powstrzymają Cię od obgryzania paznokci. Nigdy więcej tego nie zrobisz!

Skrócone, brzydko wyglądające paznokcie, a także widok osoby z ręką w ustach – czy to nie jest Twoim pierwszym skojarzeniem, gdy pomyślisz o obgryzaniu paznokci? Okazuje się, że ten nawyk prowadzi nie tylko do konsekwencji kosmetycznych, lecz także do poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Przyczyn obgryzania paznokci może być wiele, i nie wszystkie są do końca udowodnione. Jednak tą pojawiającą się najczęściej jest podłoże psychiczne. To właśnie w jego wyniku nasze paznokcie ulegają zeszpeceniu i niosą ze sobą chorobotwórcze żniwo.

Przygotowaliśmy dla Was listę przykrych konsekwencji, które są wynikiem tego niechlubnego nawyku. Mamy nadzieję, że ta wiedza sprawi, że sam przestaniesz obgryzać (jeśli to robisz) albo będziesz zwracać na to uwagę swoim przyjaciołom.

1. Istnieje wiele różnego rodzaju zarazków pełzających pod paznokciami.

11 obrzydliwych faktów, które powstrzymają Cię od obgryzania paznokci. Nigdy więcej tego nie zrobisz!
źródło: youtube.com

Opuszki palców są ulami złośliwości, czyli domem dla różnego rodzaju bakterii, grzybów i drożdży. Bardzo często występują tam gronkowce złociste, które mogą powodować zakażenia skóry jak i czyraki i ropnie. Brzmi nieciekawie.

2. Kiedy ssiesz lub obgryzasz paznokcie, sprawiasz, że bakterie i zarazki mają tam raj.

via GIPHY

W 2007 roku, tureccy naukowcy badali 59 osób, aby zobaczyć czy obgryzanie paznokci ma rzeczywisty wpływ na przemieszczanie się bakterii w jamie ustnej. Pobierali próbkę śliny, aby sprawdzić czy istnieją tam bakterie wywołujące biegunkę i wymioty. I wiecie co? 76% tych, którzy obgryzali paznokcie otrzymało pozytywny wynik, w porównaniu do zaledwie 24% tych, którzy swoje paznokcie pozostawili w spokoju. Więc jeśli nie chcesz spędzić pół swojego życia w toalecie, może wyciągnij palce ze swoich ust. Teraz.

3. Jeśli obgryzasz paznokcie, istnieją spore szanse, że masz uszkodzone zęby.

3

Kto wiedział, że trochę niewinnych „gryzów” może spowodować takie spustoszenie zębów? W bardzo poważnych przypadkach, obgryzanie paznokci spowodowało złamania zębów, utratę zębów a nawet przemieszczenia szczęk.

4. Jest bardzo prawdopodobne, że będziesz ścierać w nocy swoje zęby trzonowe.

4

Obgryzanie paznokci może być reakcją nerwową, więc istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś również podatny na „szlifowanie” zębów w nocy. Jeśli masz słabe zęby, stale obgryzając paznokcie jesteś narażony na częstsze ich uszkodzenia. A jak widzisz na powyższym zdjęciu, może to także prowadzić do wypadania zębów.

5. Noszenie aparatu na zębach u osób obgryzających paznokcie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń zębów.

via GIPHY

Dr Ansa Akram, wykładowca ortodoncji na Uniwersytecie w Bristolu, powiedziała, że osoby noszące aparaty nazębne są narażenie na szczególnie ryzykowne uszkodzenia. Nie chodzi tylko o złamania, ale również o zwiększenie resorpcji korzeni w trakcie leczenia ortodontycznego, co oznacza, że ​​komórki zaczynają oddziaływać na siebie i rozpuszczać strukturę zęba.

6. Obgryzanie paznokci może powodować uszkodzenia dziąseł.

Obgryzanie paznokci może doprowadzić do kolejnego, przypadkowego urazu – tym razem chodzi o dziąsła. Szczególnie przerażające studium przypadku wymienione w raporcie dr Carlene B. Krejci wspomina dziecko, które zmagało się z chorobą dziąseł. Okazało się, że w jego dziąsłach znaleziono strzępy paznokci.

7. Nieświeży oddech może być przez to wzmożony.

via GIPHY

Nieprzyjemny raport wykazał również, że obgryzanie paznokci zwiększa cuchnący oddech. Jest mnóstwo bakterii żyjących w jamie ustnej, a większość z nich ma tam być, ale trzymając palce w ustach wprowadzasz tam dodatkowe zarazki, które nie powinny się tam znaleźć.

8. Przy Twoich paznokciach mogą tworzyć się ropne obrzęki.

8

Obgryzanie paznokci często prowadzi do naruszania skóry wokół nich. Może to doprowadzić do ostrych infekcji, a jest to spowodowane przez bakterie gronkowca złocistego, które działają na małe otwarte rany, wokół których tworzą się małe ropne obrzęki. Zasadniczo jest to jak opryszczka palców, i jest to rzeczywiście spowodowane przez wirusa opryszczki. Często udaje się opanować problem przy pomocy lekarstw, ale czasami musi dojść do zabiegu chirurgicznego.

9. Obgryzanie paznokci może doprowadzić do chorób przenoszonych drogą płciową.

9

Tak więc okazuje się, że ten straszny nałóg może nawet przynieść ryzyko opryszczki. To jest dość rzadkie, ale odnotowano sytuacje, w których choroby przenoszone drogą płciową były wywołane bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej partnera seksualnego, które z kolei dostały się tam w wyniku obgryzania paznokci. Warto to wiedzieć.

10. Lakier do paznokci jest trucizną.

10

Mnóstwo lakierów do paznokci zawiera formaldehyd – substancję używaną do balsamowania zwłok. Badania Yale pod kierownictwem dr David Katz’a wykazały, że po zastosowaniu lakieru do paznokci liczba bakterii pod paznokciami badanych zmniejszyła się. Więc pamiętaj, to jest przydatne w redukcji bakterii, które żyją pod paznokciami, ale zdecydowanie nie powinniśmy tego brać do buzi…

11. I na końcu – obgryzione paznokcie mogą nigdy nie odrosnąć!

11

Obgryzanie paznokci może uszkodzić łożyska paznokci, co może doprowadzić do nieodwracalnego ich skrócenia. Uszkodzone/usunięte łożysko nie pozwala na odrastanie poza nie, przez co paznokcie już na zawsze pozostaną krótsze.

Źródło i fotografie: buzzfeed.com