×

Obgryzanie paznokci prawie zabiło tego mężczyznę. Uważaj na ten nawyk

Obgryzanie paznokci to dość popularny nawyk. Niektórzy robią to z przyzwyczajenia, inni ze stresu, a czasami wiąże się ono z zaburzeniami emocjonalnymi. Bez względu na przyczyny, może okazać się nawet śmiertelne!

via GIPHY

Niebezpieczeństwo

Luke Hanoman, 20-latek z Anglii, na pewno nie przypuszczał, że obgryzanie paznokci wpędzi go prawie do grobu! Nie powiązał też tygodniowych objawów podobnych do ciężkiej grypy z czynnością, którą tak często powtarzał. Jednak gdy zaczął mieć problem ze wstaniem z łóżka, jego mama natychmiast zawiozła go do szpitala.

Od nawyku do infekcji

Luke co jakiś czas łapał się na tym, że obgryzał paznokcie. Czasami nawet przegryzał skórę przy paznokciu. Lekki ból ignorował. Jednak potem zaczął odczuwać objawy podobne do grypy. Potliwość, dreszcze, uderzenia gorąca nasilały się. Do tego doszła opuchlizna palca, ból i problemy z koncentracją.

Szpital i interwencja

Okazało się, że obgryzanie paznokci zaowocowało infekcją, która obróciła się w poważną sepsę z wysoką, zagrażającą życiu gorączką. Luke doświadczył szoku septycznego! Stan zapalny organizmu wywołany sepsą może skończyć się śmiercią! Niszczy bowiem organy takie jak płuca, nerki, czy serce. Luke miał szczęście, tym bardziej że 6 na 10 pacjentów umiera przy tak poważnej infekcji. Jednak jego leczenie było długim i bolesnym doświadczeniem.

Obgryzanie paznokci

Infekcje i zakażenia związane z obgryzaniem paznokci nie są rzadkością. Przenosimy bowiem najróżniejsze bakterie, a w przypadku głębokiego obgryzania, szkodliwe mikroby docierają bezpośrednio do krwi. Niepożądani gości dostają się do organizmu, a my możemy obudzić się ze stanem zapalnym skóry, a nawet infekcją organizmu!

via GIPHY

Kochani, sposobów by przestać obgryzać paznokcie jest wiele. Miejcie na uwadze konsekwencje, jakich możecie się nabawić przez ten okropny nawyk!

Może Cię zainteresować