Kategorie Zdrowie

Nowy minister zdrowia i były szef NFZ. Kim jest Adam Niedzielski?

Nominację na stanowisko nowego ministra zdrowia ogłosił w czwartek późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo już, że Łukasza Szumowskiego, który podał się do dymisji, zastąpi Adam Niedzielski, dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nominacja od premiera Mateusza Morawieckiego

Niedzielski przez wiele lat pracuje w rożnych obszarach administracji publicznej, ma doświadczenie z Ministerstwa Finansów, NIK i innych ministerstwach, w tym w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od dwóch lat pełni funkcję szefa NFZ. Osoba, która bardzo potrzebujemy, bo służba zdrowia w najbliższych miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie mogła przetrwać druga falę koronawirusa im bardziej będziemy zmodernizowani – argumentował wybór Adama Niedzielskiego Mateusz Morawiecki

Instagram

Kim jest Adam Niedzielski?

Adam Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1992–1997) na dwóch kierunkach: ekonomia, a także metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, który został mu nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Warto dodać również, że Niedzielski brał udział w licznych szkoleniach i kursach z zakresu finansów publicznych, zarządzania i przywództwa.

O Adamie Niedzielskim po raz pierwszy zrobiło się głośniej, kiedy od 23 listopada 2016 roku zaczął pełnić funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. Od tego momentu  jego kariera nabrała tempa. W latach 2016–2018 został dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów, członkiem rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne oraz członkiem rady Narodowego Funduszu Zdrowia. W roku 2018 rozstał zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych, a rok później awansował już na stanowisko prezesa NFZ.

Instagram

Walka z pandemią

Adam Niedzielski od początku jest bardzo zaangażowany w walkę z pandemią. Czyżby to przemawiało za wybraniem go na nowego ministra zdrowia?

To wielki kredyt zaufania i ogromna odpowiedzialność. Dziękuję Panu Premierowi, ale również wszystkim, którzy nie szczędzili dziś ciepłych słów. Obiecuję ze swojej strony otwartość, współpracę i determinację, ale pandemię pokonamy tylko razem. Wszystkie ręce na pokład! – napisał Niedzielski na Twitterze

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl