×

Nowy lek na COVID-19 wykazuje skuteczność na różne warianty koronawirusa SARS-CoV-2

Choć sytuacja epidemiologiczna zarówno w Polsce jak i na świecie za sprawą masowych szczepień wygląda coraz lepiej, naukowcy wciąż nie spoczywają na laurach. Dowodem na potwierdzenie tych słów jest opracowanie leku Sotrovimab, czyli nowego leku na COVID-19. I choć może być podawany już nastolatkom, nie powinni go przyjmować wszyscy chorzy.

Sotrovimab, czyli lek na COVID-19

Sotrovimab opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology zawiera przeciwciała monoklonalne. Lek kierowany jest dla osób, u których przebieg COVID-19 jest łagodny lub umiarkowany. Tak mówią wytyczne Amerykańskiej Federacji Żywności i Leków (FDA), która zezwoliła już na terapię lekiem.

Lek Sotrovimab mogą przyjmować już osoby powyżej 12. roku życia. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest on adresowany dla wszystkich chorych +12. Z lekiem szczególne nadzieje powinny wiązać osoby, który mają łagodny bądź umiarkowany przebieg choroby, ale istnieje ryzyko, że ich stan zdrowia w każdej chwili może się pogorszyć. Lek nie będzie podawany osobom, które trafiły już do szpitali lub są pod tlenoterapią, bowiem mógłby wpłynąć negatywnie na wyniki pacjenta – ostrzega FDA.

COVID-19 Archives - The Antibody Society

Testy kontrolne

Testy kontrolne, na które powołuje się FDA, dają bardzo obiecujące wyniki. W grupie kontrolnej, która przyjęła placebo, zmarło lub trafił odo szpitali 7% badanych. W grupie, która otrzymała lek Sotrovimab odsetek ten wynosił z kolei zaledwie 1%. Różnica jest więc kolosalna. Na szczególną uwagę w przypadku leku zasługuje również fakt, że jest skuteczny w walce z różnymi wariantami COVID-19. Badania wykazały, że jest w stanie ograniczyć negatywne skutki m.in. wariantu „brytyjskiego”, „południowoafrykańskiego”, „brazylijskiego” i „indyjskiego”, o którym w ostatnich tygodniach było wyjątkowo głośno.

Czy to oznacza, że możemy spać spokojnie? Choć niewątpliwie jest to kolejny ogromny krok w walce z COVID-19, wciąż musimy być bardzo czujni i ostrożni.

„To nie jest panaceum na COVID-19…”

Jak już zostało wspomniane, terapia Sotrovimab ma sens tylko we wczesnym stadium choroby, przy jej łagodnym bądź umiarkowanym przebiegu. Ponadto istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nowy lek będzie stosowany na niewielką skalę i tylko u określonych pacjentów. Do tego dochodzi wygórowana cena terapii z użyciem przeciwciał monoklonalnych.

Terapia z użyciem przeciwciał monoklonalnych jest bardzo droga, tak jak przypadku terapii chorób autoimmunologicznych czy nowotworów, ale na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła już przyspieszoną ocenę leku sotrovimab firm GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology – mówił irusolog doktor Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z „Poradnikiem Zdrowie”

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixnio.com

Może Cię zainteresować