Konferencja z udziałem premiera. Kolejne obostrzenia w walce z COVID-19 w punktach
Za nami kolejna konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się w piątek 23 października o godzinie 11:00. Konferencja, która miała dać odpowiedź na pytanie, co czeka nas dalej? Rząd przedstawił kolejne restrykcje w walce z pandemią. Zebraliśmy je w jednym miejscu.
Epidemia COVID-19 w Polsce
Sytuacja jest niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost, dlatego nasze działania muszą być zdecydowane – rozpoczął konferencję premier Morawiecki
Przypomnijmy, że tylko dzisiaj potwierdzono 13 632 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – najwięcej w województwie mazowieckim, gdzie potwierdzono 2075 nowych przypadków zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób. W sumie liczba zakażonych osób od początku pandemii w Polsce wynosi 228 318 przypadków, z czego zmarło 4 172 osoby.
Konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że „w Polsce mamy podobny przyrost zachorowań, jak w całej Europie”. Różnica polega na reagowaniu na zagrożenie.
Niektóre państwa zdecydowały o lockdownie, inne państwa zdecydowały się na godzinę policyjną, a jeszcze inne ograniczają funkcjonowanie niektórych branży. U nas są jeszcze wolne miejsce w szpitalach dla chorych, ale musimy zahamować liczbę ograniczeń, bo ona nas niepokoi – mówił premier
Nowe restrykcje w punktach
Nie da się nie zauważyć, że kolejne restrykcje wprowadzane przez rząd coraz bardziej lockdown z początku roku. W skrócie cała Polska stanie się strefą czerwoną, a obostrzenia najbardziej dotknął gastronomię i seniorów.
- Od najbliższej soboty cała Polska stanie się strefą czerwoną.
- Szkoły podstaw od klasy 4 do klasy 8 przejdą do nauczania w trybie zdalnym.
- Zakaz przemieszczania się osób do 16. roku życia bez osób dorosłych.
- Praca działalności gastronomicznej zostanie ograniczona – możliwe będzie jedynie organizacja jedzenia na wynos. Obostrzenie ma obowiązywać min. przez dwa najbliższe tygodnie.
- Spotkania możliwe w gronie do maksymalnie 5 osób. Ograniczeniu nie będą podlegać osoby mieszkające razem i pracujące ze sobą.
- Uruchomienie korpusu wsparcia dla seniorów (zwłaszcza dla osób, które nie mają opieki) oraz zaangażowanie w niego harcerzy i wojsk obrony terytorialnej. Działanie ma na celu skłonić seniorów do pozostania w domach.
- Zamknięcie sanatoriów.
Premier podczas swojego wystąpienia podkreślił, że kluczowe dla naszego zdrowia jest noszenie maseczek i wietrzenie pomieszczeń.
„Nasza służba zdrowia nadal jest wydolna”
Podczas konferencji głos zabrał również minister zdrowia Adam Niedzielski, który odniósł się do wydolności polskiej służby zdrowia. Zdaniem ministra łóżek i respiratorów wciąż jest pod dostatkiem. Jeśli jednak sytuacja w najbliższych dniach nie ulegnie poprawie, może być naprawdę źle.
Nasza służba zdrowia nadal jest wydolna. Niestety pojawiają się różne, pojedyncze historie, my staramy się temu przeciwdziałać, ale sytuacja jest wyjątkowa. Wykonujemy wszystkie możliwe działania dotyczące rozbudowy infrastruktury i zwiększenia ilości łóżek. Jednak sytuacja nie jest już komfortowa, a jeśli liczba zachorowań nadal będzie wzrastać, to zrealizuje się scenariusz gorszy niż czarny – powiedział Niedzielski
Wprowadzenie czarnej strefy
Pojawiły się również spekulacje na temat wprowadzenia czarnej strefy w niektórych regionach Polski, co prawdopodobnie wiązałoby się z wprowadzeniem lokalnego lockdownu.