Kategorie KoronawirusZdrowie

Nowa, trzydawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 ze 92 proc. skutecznością. Chętnych nie brakuje

Ostatnio pisaliśmy o spray do nosa, który ma być alternatywą dla tradycyjnych szczepionek przeciwko COVID-19. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się już kolejna, tym razem trzydawkowa szczepionka. Badacze zapewniają, że jej skuteczność jest ponad 90 proc.. Preparat przeszedł już wszystkie etapy badań klinicznych i już cieszy się sporym zainteresowaniem.

Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2

Nowa, trzydawkowa szczepionka przeciw COVID-19 to Abdala. Preparat, który został opracowany na Kubie przez grupę farmaceutyczna BioCubaFarma, to pierwszy preparat opracowany w Ameryce Łacińskiej. Szczepionka przeszła już przez wszystkie etapy badań klinicznych i wykazuje się bardzo dużą skutecznością. Ta jest szacowana na poziomie 92,28%. Po wstrzyknięciu dwóch z trzech dawek skuteczność kształtowała się natomiast na poziomie 62%, co wciąż pozostaje bardzo obiecującym wynikiem.

Instagram

Jest to wynik satysfakcjonujący, bo uwzględnia warianty, które już krążą w naszym kraju – zadeklarował lokalnej prasie Vicente Verez, dyrektor kubańskiego Instytuto Szczepień Finlaya

Obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez kubańskie władze.

Instagram

Zainteresowanych kupnem kolejnej szczepionki nie brakuje

Rząd kubański chce zaszczepić do sierpnia 70% z 11,2 milionowej populacji wyspy. Cała tamtejsza populacja ma z kolei zostać zaszczepiona do końca roku, co wydaje się być bardzo realne. Tymczasem zainteresowanie zakupem kubańskich szczepionek wyraziło już co najmniej kilka krajów. Wśród nich są Argentyna, Jamajka, Meksyk, Wietnam czy Wenezuela. Czy jest szansa, że trzydawkowa szczepionka trafi również do Europy? Póki co wciąż jest jeszcze za wcześnie, by jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Szczepionki zatwierdzone przez Unię Europejską

Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są dwie s​zczepionki mRNA (Comirnaty i Moderna) oraz dwie szczepionki wektorowe (AstraZeneca i Janssen). Zanim ujrzały one światło dzienne, musiały przejść szereg badań i uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Szczepionki te chronią przed objawami COVID-19 wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródła: twitter.com, PAP
Fotografie: www.instagram.com