×

Nowa lista leków refundowanych już od listopada. Duże zmiany w preparatach dla ciężarnych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych, która wejdzie w życie już od listopada. Zmiany będą tyczyły się m.in. zasad refundacji szczepionek przeciw grypie, leków stosowanych w rzadkich chorobach, a także preparatów dla kobiet w ciąży. Wiadomo także, że część leków straci dotychczasowe dofinansowywanie.

760,0,0,mz-ministerstwo-zdrowia-logo-1280x578 - Przychodnia Malinowa |  lekarze specjaliści, poradnia POZ

Wycofanie dofinansowania szczepionki na grypę

Szczepionka na grypę z wiadomego powodu cieszy się w tym roku ogromną popularnością. Przypomnijmy, że do tej pory szczepionka Vaxigrip Tetra, jedna z rekomendowanych szczepionek na grypę, była dostępna bezpłatnie dla seniorów po 75. roku życia, podczas gdy osobom w wieku 65-75 lat przysługiwała refundacja 50 procent ceny.

Od 1 listopada szczepionka Vaxigrip Tetra wciąż będzie refundowana, ale tym razem ramach profilaktyki grypy u dzieci w wieku od 24. miesiąca życia do 60. miesiąca życia. Kolejną grupą, która będzie mogła liczyć na refundacje są kobiety w ciąży i pacjenci pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych.

Obniżki i podwyżki w refundacji leków

Już za kilka dni będzie obowiązywał nowy wykaz leków refundowanych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Jedne preparaty stracą dofinansowanie, inne je dostaną, a w przypadku kolejnych zmieni się wysokość kwoty refundacji.

Cena 563 preparatów zostanie obniżona. Największa różnica w cenie na korzyść pacjenta będzie dotyczyła opatrunku Soralex (aż o 23,74 zł taniej) , kropli Rozaduo, leków Ivabradine Zentiva i Zolaxa.

Cena 379 preparatów wzrośnie, z czego cena 10 z nich zwiększy się o ponad 10 złotych. Jednym z produktów, który podrożeje najbardziej, będzie lek MST Continus, którego cena wzrośnie o 16,73 zł. Wzrośnie również cena produktów zawierających substancję czynną finasteryd – substancja stosowana w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Do tych produktów zaliczamy m.in. Adaster, Androster czy Penester.

Więcej leków refundowanych dla ciężarnych

Ministerstwo Zdrowia pomyślało o kobietach w ciąży. Obecny wykaz zostanie bowiem poszerzony o 24 nowe substancje czynne dla ciężarnych. I tak oto od listopada przyszłe mamy będą miały darmowy dostęp do: preparatów stosowanych w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, leków stosowanych w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, leków przeciwpadaczkowych na bazie karbamazepiny oraz środków hormonalnych przeznaczonych do stosowania ogólnego.

Zmiany w refundacji leków stosowanych w chorobach rzadkich

Dofinansowanie obejmie lek Kalydeco (ivacaftorum), lek Galafold (migalastatum) i substancję czynną somatropium (lek Omnitrope i Genotropin 12).

Leki, które stracą finansowanie

Niektóre leki, które dotychczas były finansowane, przestaną być refundowane. Zaliczamy do nich m.in. lek Entecavir Teva (entecavirum), leki z programu lekowego „Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP)”, a więc Revatio (sildenafilum), Iloprost Zentiva (iloprostum) oraz leki wykorzystywane podczas chemioterapii: Doxorubicinum Accord, Epirubicin Accord, Mitomycin C Kyowa Nordic Pharma.

Łącznie z programów lekowych i chemioterapii usunięto 7 opakowań leków, a wprowadzono 15 nowych.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia
Fotografie: www.pickpik.com

Może Cię zainteresować