Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Czy każdy z nas powinien nosić maseczkę ochronną? To nagranie pomoże Ci poznać odpowiedź

Nosić maseczkę czy nie nosić? To pytanie, które zadaje sobie zarówno wielu Polaków, jak i miliony ludzi na całym świecie. Od początku pandemii wiele mówiło się o tym, że maseczek nie trzeba nosić, ponieważ w żadnym wypadku nie uchronią nas przez zakażeniem. Jednocześnie zakładano, że maseczki powinni nosić tylko zarażeni oraz personel medyczny.

Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się wątpliwości, że może jednak lepiej zakryć buzię, kiedy wychodzimy z domu, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z tak zaraźliwym wirusem jak COVID-19. Przyjrzymy się temu z bliska…

Wiodący eksperci z Azji dziwią się Europejczykom

Jeden z głównych architektów walki z pandemią w Południowej Korei, profesor Kim Woo-joo z Uniwersyteckiego Szpitala Guro, wyraża głębokie zaskoczenie, że tak mało Europejczyków nosi maseczki i co więcej, posiadanie ich na twarzy jest tak często stygmatyzowane. Coraz częściej pojawiają się również opinie, że to właśnie obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach publicznych w krajach azjatyckich sprawiło, że nie ma tam tak gigantycznych zachorowań jak chociażby we Włoszech czy USA. Wiele mówi się również o tym, że to między innymi maseczki w znacznym stopniu wyzwoliły tamtejsze społeczeństwo z sideł niewidzialnego przeciwnika, jakim jest COVID-19.

Youtube

Czy rodzaj maseczki ma znaczenie?

W czasach, kiedy dostęp do maseczek jest znacznie ograniczony, a koszt, nawet tych najprostszych, przechodzi ludzkie pojęcie, liczy się każdy środek ostrożności, który daje nam nawet kilka procent więcej siły do walki. Zmniejszenie rozprzestrzenianie się wirusa o kilka czy kilkanaście procent w skali całego kontynentu, kraju czy nawet miasta daje ogromne liczby, obok których ciężko przejść obojętnie. Jeśli nie masz maseczki, nawet bawełnianej, którą można zrobić samemu w domu, warto zastąpić ją kominem czy też szalikiem, a więc rzeczami, które każdy ma w swoim domu. Źródła podają, że zwykły szalik miał skuteczność sięgającą 50% maseczki chirurgicznej, podwójny t-shirt nawet 70%!

Pixabay

Maseczki obowiązkowe w Czechach

W Czechach kilka tygodni temu narodził się ruch #masks4all. Wkrótce przyłączył się do niego sam rząd, co doprowadziło do tego, że od 18 marca noszenie dowolnych masek w przestrzeni stało się obowiązkowe. Oznacza to, że każdy, kto wychodzi z domu, jest zobowiązany mieć zakryte drogi oddechowe, aby chronić siebie i innych przed rozprzestrzeniającym się w zawrotnym tempie wirusem. Zważywszy na fakt, że koronawirus jest zaraźliwy zanim wystąpią jakiekolwiek objawy, a 80% społeczeństwa przechodzi zarażenie łagodnie lub bezobjawowo, wydaje się to mięć jak najbardziej sens. I choć noszenie maseczek nigdy wcześniej nie było w Czechach popularne, dzisiaj wielu z nich kieruje się hasłem, które mówi „Moja maska chroni Ciebie, Twoja maska chroni mnie”. Czy nie tak powinno to wyglądać? Co więcej, obowiązek noszenia maseczek wprowadziła 1. kwietnia także Ukraina.

Czy maseczki coś dają? Doskonale obrazuje to poniższy film

Zwykły kaszel potrafi wyrzucić kropelki wirusa na odległość około 2 metrów (wartość odstępu, jaki powinien dzielić od siebie ludzi nie jest przypadkowa), a kichnięcie nawet do 6 metrów! Ograniczyć rozbryzg mogą maseczki ochronne, nawet te najprostsze. Na tym jednak nie koniec. Dzięki maseczce ludzie bardziej zwracają uwagę na higienę oraz na to, czego dotykają. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że maseczka przesyła do mózgu sygnał, że „należy uważać” przez co unikamy dotykania okolic oczu, a tam bardziej zakrytego nosa czy ust.

W Polsce tylko 5% osób korzysta z maseczek ochronnych w miejscach publicznych

Pozostałe 95% polskiego społeczeństwa nie nosi ich z różnych powodów. Niektórzy uważają, że są im niepotrzebne, inni czują się w nich źle, jeszcze inni boją się, że zostaną wyśmiani, a jeszcze inni chcieliby je nosić, ale nigdzie nie da się ich kupić.

Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych?

Źródła: www.youtube.com, www.youtube.com, www.ecdc.europa.eu, www.who.int, www.cdc.gov