×

Krótkie wideo dosadnie pokazuje, jak maseczki ograniczają rozprzestrzenianie COVID-19

Noszenie maseczki jest najłatwiejszym, a zarazem jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie i spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli jesteś osobą, która się z tym nie zgadza i uważa, że „maseczka nic nie daje”, obejrzyj poniższe nagranie. Krótki materiał filmowy zatytułowany „It’s Okay to Be Smart” („Dobrze być mądrym”) stał się w sieci viralem. W bardzo prosty i przejrzysty sposób pokazuje, jak skuteczne są maseczki.

Wirusy są dla przeciętnego człowieka jedną wielką tajemnicą, ponieważ są dla nas niewidoczne. Dzięki nauce wiemy natomiast, że ich nośnikami są ludzkie cząsteczki śliny, które przenoszone są przez wydychane powietrze. Dzięki technice zwanej efektem Schilerena możemy zobaczyć, jak roznosi się wydychane przez człowieka powietrze. Właśnie z takiego rozwiązania skorzystano na nagraniu „It’s Okay to Be Smart”, aby zademonstrować, jak działają maseczki.

Efekt Schilerena

Efekt Schilerena (obrazowanie smugowe) pozwalają na obserwację zjawisk niewidocznych gołym okiem, zachodzących w gazach lub cieczach. Należy przy tym zauważyć, że efekt Schilerena nie pozwala zobaczyć wirusów – są na to zbyt małe – ale pozwala zobaczyć, jaki zasięg ma wydychane przez nas powietrze, a to już wiele mówi… Wspomniana technika nie wymaga wykorzystywania zaawansowanych technologicznie urządzeń. W klasycznej metodzie wykorzystuje się punktowe źródło światła, wklęsłe paraboliczne zwierciadło i żyletkę ustawioną w miejscu ogniskowania lustra.

„It’s Okay to Be Smart”

Połączenie zwolnionego tempa i efektu Schlierena pokazało, jak wygląda kaszel z maseczką i bez niej. Różnice są uderzające. Kaszlanie bez maseczki wiąże się z generowaniem „ogromnej chmury”, w której mogą przemieszać się wirusy na odległość znacznie większą, niż można by się było tego spodziewać. Szacuje się, że jest to odległość około 2 metrów. Prawdopodobnie stąd też wynika zachowywanie dystansu społecznego, który w wielu krajach wynosi 1,5-2 metry.

Maseczka spełnia dwie funkcje. Po pierwsze wychwytuje większość kropelek wydalanych podczas kaszlu, kichania czy zwykłego oddychania. Po drugie zmniejsza odległość, na jaką są w stanie „dolecieć” wydalane kropelki, które pokonały barierę maseczki. Finalnie oznacza to mniejsze ryzyko infekcji osób, które znajdują się w niedalekiej odległości od chorej osoby noszącej maseczkę.

Maseczki spełniają swoją funkcję, a to nagranie jest tego najlepszym dowodem

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować