×

7 niebezpieczeństw wynikających z noszenia japonek. Bądź ostrożny, gdy masz je na nogach

Pomimo, że są postrzegane jako modowe faux-pas, japonki stały się wręcz kultowe. Wszędzie tam, gdzie znajdują się plaże, baseny i nie brakuje słońca można usłyszeć charakterystyczny dźwięk klapania. Pomimo komfortu i łatwości zakładania tego rodzaju obuwia, kryje ono w sobie wiele niebezpieczeństw. Te niewinnie wyglądające klapki mogą być przyczyną urazów, a nawet trwałych uszkodzeń ciała.

Oto 7 niebezpieczeństw związanych z noszeniem japonek:

1. Bieganie w japonkach

Każdy, kto kiedykolwiek próbował biegać w tego rodzaju obuwiu, powinien wiedzieć, że to bezcelowe przedsięwzięcie. Miałeś kiedyś na sobie japonki próbując dogonić kolegę w adidasach? Nie ma szans na powodzenie, a co więcej możesz się solidnie pokaleczyć. Badania pokazują, że ludzie, którzy są przyzwyczajeni do noszenia japonek, często podejmują krótsze kroki niż powinny, a to całkowicie zmienia chód.

2. Zbyt twarde i sztywne podeszwy

Zmiana Twojego chodu może doprowadzić do dość bolesnych problemów związanych ze stawami, mięśniami i ścięgnami stóp oraz nóg. Regularne noszenie japonek może skutkować powstaniem haluksów oraz przemieszczaniem się stawu palucha. Niewystarczające wsparcie wysklepienia stopy, spowodowane płaską i twardą podeszwą, może również prowadzić do zwyrodnień i nieznośnego bólu.

3. Uważaj na bakterie

Japonki wystawiają stopy na działanie mikroorganizmów, w tym bakterii i grzybów. Badanie przeprowadzone przez laboratorium Uniwersytetu w Miami wykazało, że tego rodzaju klapki mają na sobie znacznie więcej bakterii niż tradycyjne, zabudowane buty, zwłaszcza gdy są one używane w toaletach publicznych. Zakażenia grzybicze i bakteryjne stóp mogą szybko zniszczyć plażowe plany.

4. Otarcia i pęcherze

Mówiąc o japonkach, nie można zapomnieć o tym, że powodują one zazwyczaj okropne otarcia i pęcherze. Ich konstrukcja sprawia, że powstaje ogromne tarcie pomiędzy pierwszymi dwoma palcami oraz na podeszwie stopy. Noszenie ich przez kilka godzin może pozostawić Cię z piekącymi ranami i bąblami wypełnionymi płynem.

5. Zapalenie powięzi i narośle kostne

Brak podparcia dla wysklepienia stopy może również doprowadzić do problemów, takich jak zapalenie powięzi i powstania narośli kostnych. Są to dwa zaburzenia, które mogą prowadzić do silnego bólu zlokalizowanego od spodu oraz z przodu stopy. Te problemy często wymagają ingerencji chirurgicznych i czasochłonnej rekonwalescencji.

6. Uważaj na tworzywa sztuczne

Czasami zapominamy o jakości materiałów używanych do produkcji butów. Japonki najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, które zazwyczaj zawierają rakotwórcze substancje, takie jak lateks lub bisfenol A. Regularne noszenie takiego obuwia ma duży wpływ na skórę i może powodować alergie.

7. Haluksy

Osoby noszące japonki często używają palców, aby nie tracić przyczepności podczas chodzenia lub jako sposób na utrzymanie podeszwy pod stopą. To dodatkowe utrudnienie związane jest również z powstawaniem haluksów. Niewłaściwie skonstruowane obuwie oraz rozpaczliwe próby przytrzymania podeszwy japonek przy sobie, powodują koślawe ustawienie palucha.

Chociaż klapki są tanie, łatwe w użytkowaniu i zabawne, mogą na dłuższą metę powodować więcej szkody niż pożytku. Zastanów się przynajmniej nad ograniczeniem czasu, w którym nosisz tego rodzaju obuwie. Twoje stopy są cennym darem, uważaj na nie!

Może Cię zainteresować