Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Noszenie dwóch maseczek jednocześnie chroni lepiej niż jedna? Znamy zdanie specjalistów

Czy wiesz, że w USA zarówno politycy, jak i znane osobistości pokazują się publicznie w dwóch maseczkach – chirurgicznej i materiałowej – nałożonych na siebie? Choć u nas tego trendu jeszcze nie widać, kto wie, czy niebawem nie zawita również do Polski. Co na temat nowego trendu myślą specjaliści? Czy takie rozwiązanie ma sens, a przede wszystkim czy zapewnia większą ochronę przez koronawirusem SARS-CoV-2?

Rola maseczki w dobie pandemii COVID-19

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Zachowaj bezpieczną odległość, myj ręce i w końcu noś maseczkę to trzy podstawowe zalecenia, które mają uchronić przed zakażeniem koronawirusem siebie i innych. To maseczki mają za zadanie ograniczyć zasięg kropelek wydzieliny z ust do nosa, w których znajduje się wirus, a także tworzą barierę przed wdychaniem aerozolu z wirusem.

Noszenie dwóch maseczek jednocześnie chroni lepiej niż jedna?

Zdaniem ekspertów noszenie dwóch maseczek jednocześnie chroni przed COVID-19. Dwie maseczki mają lepiej dopasowywać się do naszej twarzy, przez co skuteczniej zabezpieczają szczeliny wokół krawędzi zapewniając tym samym dodatkową ochronę. Minusem jest fakt, że w dwóch maseczkach – chirurgicznej, na której nałożona jest materiałowa – gorzej się oddycha. Nowy trend zyskał na popularności, kiedy zrobiło się głośniej o nowych wariantach koronawirusa. Przypomnijmy, że brytyjski wariant wirusa znany jest przede wszystkim z tego, że jest bardziej zaraźliwy.

Twitter

Czy to ma sens?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mniej jednak szereg różnego rodzaju maseczek, które są dostępne na rynku – możemy kupić maseczkę dwu- lub trzywarstwową, a także takie z wymiennymi filtrami – wydaje się podważać sens noszenia dwóch maseczek jednocześnie. Kiedy jednak przyjrzymy się opinii ekspertów, są one zgoła inne.

Instagram

Wirusolog dr Linsey Marr z Virgina Polytchenic Institute and State University zaleca noszenie „podwójnych maseczek” – najpierw maseczka chirurgiczna, a na nią maseczka materiałowa – lub też noszenie maseczki materiałowej z kieszonką, do której można włożyć wymienny filtr. Podobnego zdania jest znany specjalista chorób zakaźnych i doradca prezydentów USA Anthony Fauci. Co na ten temat myślą polscy specjaliści? Profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMC uważa, że zasadne jest zakładanie drugiej maseczki w pomieszczeniach, gdzie trudno zachować bezpieczny dystans od innych osób. W przeciwnym razie „jedna maseczka, regularna dezynfekcja rąk i utrzymanie dystansu społecznego powinno wystarczyć”.

Instagram

Co myślisz o noszeniu dwóch maseczek jednocześnie? Znasz kogoś, kto praktykuje takie rozwiązanie?

Źródła: The New York Times, , Agence France Presse, , Wirtualna Polska