×

Norwegia: 23 seniorów zmarło po podaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizer. Co na to polski rząd?

Na całym świecie realizowany jest program szczepień przeciwko COVID-19. Szczepienia realizowane są m.in. w Norwegi, skąd w ostatnich dniach dotarły do nas bardzo smutne wieści. Bezpośrednio po podaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizer zmarło tam bowiem 23 seniorów. Wszystkie przypadki są szczegółowo badane przez Agencję.

Norwegia: 23 seniorów zmarło po podaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizer

Norweska Agencja Medyczna podała, że 23 pacjentów domów opieki zmarło bezpośrednio po przyjęciu szczepionki mRNA produkcji firm Pfizer i BioNTech. Co było przyczyną śmierci seniorów? Badania poszczególnych, śmiertelnych przypadków trwają. Dotychczas u 13 z 23 przypadków sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci mogły być niepożądane reakcje, które wystąpiły po podaniu preparatu.

Opinie lekarskie sugerują, że powszechnie notowane reakcje niepożądane na szczepionki mRNA, takie jak gorączka i nudności, mogły przyczynić się do śmiertelnych przypadków wśród niektórych spośród osłabionych pacjentów – oznajmił Sigurd Hortemo, główny lekarz Norweskiej Agencji Leków

Duże badania przeprowadzone na szczepione Comirnaty (BioNTech/Pfizer) nie uwzględniały pacjentów z niestabilnymi lub ostrymi stanami chorobowymi i badały niewielu ochotników powyżej 85 roku życia. W Norwegii teraz właśnie szczepimy osoby starsze przebywające w domach opieki i mające poważne choroby, dlatego możemy oczekiwać, że zdarzać się będą zgony wkrótce po szczepieniu… Wszystkie zgony zachodzące w ciągu kilku dni po zaszczepieniu szczegółowo badamy. Nie możemy wykluczyć, że niekorzystne reakcje organizmu na szczepionkę były przyczyną tych śmierci

Czy te liczby powinny budzić nas niepokój?

Władze medyczne Norwegi zaktualizowały już zalecenia dotyczące szczepień. Zawarto w nich informację o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza w przypadku osób schorowanych, których odporność organizmu jest wyraźnie nadszarpnięta.

Norweska Agencja Medyczna podkreśla, że w testach przeprowadzanych przez koncern Pfizer/BioNTech zanim szczepionka została wprowadzona na rynek, była niewielka liczba osób w wieku 85+. Choć może to budzić nas niepokój, należy zwrócić również uwagę na fakt, że w Norwegi jest prowadzona szeroko zakrojona akcja szczepienia osób starszych. W domach opieki, gdzie często przebywają bardzo schorowani pensjonariusze, średnio każdego kolejnego tygodnia umiera tam w sumie blisko 400 osób. Liczba 23 przypadków śmiertelnych, które miały miejsce po zaszczepieniu, nie jest więc alarmująca i jest zgodna z założeniami – tak całą sytuację ocenia koncern Pfizer, cytowany przez Bloomberga.

Tymczasem w Polsce…

Od piątku osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 w jednej z niemal sześciu tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Czy schorowani seniorzy mają się czego obawiać?

Na rządowej stronie informacji o szczepionkach gov.pl w zakładce „Pytania i Odpowiedzi” możemy znaleźć pytanie: „Czy to, że biorę stale leki (serce, cholesterol itd.) nie jest przeciwskazaniem (może jakiś lek/grupa leków zawiera składnik, który stanowiłby niebezpieczne połączenie ze składem szczepionki na covid-19)”. Odpowiedź ze strony rządzącej jest następująca: „Nie, przyjmowanie systematyczne leków z powodu chorób przewlekłych nie jest przeciwskazaniem do szczepienia”.

Co ciekawe, inne zdanie na ten temat ma firma BioNTech/Pfizer. Na ulotce producenta czytamy „Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi produktami leczniczymi”. Na jakiej podstawie gov.pl publikuje więc zupełnie odmienne informacje? Też chcielibyśmy poznać odpowiedź na to pytanie.

Chcesz zaszczepić się na COVID-19 przed swoimi rówieśnikami? Jest na to sposób!

Źródła: The Local Norway, www.gov.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować