Kategorie Zdrowie

Naukowcy: Pora urodzenia może sugerować, czy jesteś nocnym markiem czy rannym ptaszkiem

Późno chodzisz spać, a wstawanie z samego rana jest dla Ciebie nie lada wyzwaniem? A może nie masz najmniejszych problemów, aby zerwać się rano z łóżka, kiedy tylko zadzwoni budzik, ale za to zasypiasz znacznie wcześniej niż inni? Jesteś nocnym Markiem czy być może rannym ptaszkiem? Naukowcy twierdzą, że to, do której grupy się zaliczasz, nie jest przypadkiem. Źródła doszukali się bowiem w… porze narodzin.

Nocny Marek czy ranny ptaszek?

Naukowcy twierdzą, że nocne Marki i ranne ptaszki cechują się zupełnie innym stylem życia, różnymi nawykami i preferencjami. Co więcej, istnieją badania, które dowodzą, że moment, w którym przyszedłeś na świat, definiuje to, czy jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym Markiem.

Pxfuel

Ludzie, którzy urodzili się rano, lepiej funkcjonują przed południem

Czyżbyśmy byli zaprogramowani już w momencie narodzin? Do takiego wnioski doszli psychologowie, którzy przebadali pewną grupę studentów. Okazało się, że Ci, którzy przyszli na świat wieczorem, byli bardziej skoncentrowani i pobudzeni późnym popołudniem i wieczorem, podczas gdy osoby, które przyszły na świat przed południem, byli bardziej kreatywni i efektywni w godzinach porannych.

Zdaniem naukowców pora narodzin ustawia nasz zegar biologiczny. Oznaczałoby to, że godzina i jakość światła, w której przychodzimy na świat, wpływa na całe nasze życie. Krótko mówiąc, jeśli urodziłeś się w nocy, kiedy nie było dostępu do naturalnego światła, był to początkowy moment Twojej aktywności i tak też zostałeś „zaprogramowany”.

Pxhere

Osoby, które urodziły się przedwcześnie

Jeśli jesteś osobą, która budzi się bardzo wcześnie rano, bez względu na wszystko, prawdopodobnie urodziłeś się przedwcześnie – tak sugerują badania. Na tym jednak nie koniec wyciągniętych wniosków. Naukowcy poddali badaniu, które było przeprowadzone w środku nocy, grupę wcześniaków. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że wcześniaki (dzieci o niższej masie urodzeniowej) spały  średnio o 40 minut krócej niż dzieci, które przyszły na świat w terminie i miały przeciętną masę urodzinową. Poza tym ich jakość snu (regeneracja) była na gorszym poziomie.

Pixabay

Wady i zalety

Badacze wykazali, że ranne ptaszki są zdrowsze, podczas gdy nocne marki częściej zmagają się z wahaniami nastroju, a także depresją. Z drugiej zaś strony noce marki są bardziej kreatywni i ekstrawaganccy. Ranne ptaszki z kolei są mniej impulsywne i bardziej produktywne w godzinach przedpołudniowych.

A Ty jakim typem osobowości jesteś? Koniecznie daj znać, czy pokrywa się on z porą Twoich narodzin.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com, pxhere.com