×

Nocne poty – co oznaczają i dlaczego powinny niepokoić?

Wydają się być objawem zupełnie nieszkodliwym, nie mającym wielkiego znaczenia, a jednak mogą oznaczać naprawdę poważne problemy ze zdrowiem. Nocne poty nie powinny być symptomem lekceważonym. Szczególnie gdy powtarzają się często. Co może oznaczać pocenie się podczas snu? Postaramy się odpowiedzieć na o pytanie.

pixabay.com

pixabay.com

Nocne poty – niepokojący objaw

Taka sytuacja na pewno nie jest wam obca. Budzicie się w środku nocy, całkowicie zlani potem. Wbrew pozorom nie jest to sytuacja rzadka, dotykająca bardzo małej grupy osób. Wręcz przeciwnie. Pocenie się w nocy jest zjawiskiem dość powszechnym. A to także za sprawą ogromnej liczby wywołujących je schorzeń i zaburzeń zdrowotnych… Dlatego jeśli poty nocne są u was przypadłością powracającą, częstą albo intensywną, powinniście koniecznie udać się na konsultację do lekarza. Przyczyny nocnych potów mogą być naprawdę zróżnicowane – od tych bardziej błahych i oczywistych, nawet po nowotwory… W każdym przypadku nie powinny być lekceważone.

Nocne poty przyczyny

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować nocne poty. Można podzielić je na kilka grup, w zależności od przyczyny. Z jednej strony nocne poty mogą zostać wywołane przez czynniki zewnętrzne. W takim przypadku rozwiązanie problemu jest naprawdę proste, a samo pocenie się w nocy nie powinno być traktowane jako wyjątkowo niepokojący objaw.
Sytuacja zmienia się, gdy nocnych potów nie powodują czynniki zewnętrzne, a schorzenia czy choroby. Oczywiście tu także można wyróżnić podział na przyczyny mniej lub bardziej niepokojące, szkodliwe, niebezpieczne…

Nocne poty przyczyny zewnętrzne

Część z nich może bazować na tak oczywistych powodach, jak zbyt wysoka temperatura w sypialni, za gruba kołdra czy piżama powodująca dyskomfort termiczny poprzez typ materiału, z którego została wykonana. Tego typu czynniki powodują jednostkowe przypadki nadmiernego pocenia się w nocy. Ustępują one od razu po usunięciu przyczyny i nie należą do kategorii nocnych potów, które powinny wywoływać niepokój.

Inną przyczyną pojawiania się nocnych potów może być przyjmowanie różnego typu leków. Oczywistym typem są środki przeciwgorączkowe i napotne. Nie są do jedyne lekarstwa, które mogą dawać tego typu objawy. Mogą one wystąpić w przypadku stosowania wszystkich rodzajów leków przeciwdepresyjnych.

Do podobnej kategorii należy także nadmierne pocenie się w nocy wywołane niepokojem albo złym snem. Konsultacji z lekarzem może wymagać dopiero nawracanie tego typu sytuacji. Może to być objaw powiązany z znacznie poważniejszym schorzeniem, o czym przeczytacie za chwile…

Nocne poty przyczyny wewnętrzne

Zdecydowanie bardziej niepokojące jest pocenie się podczas snu niewywołane przez czynniki zewnętrzne, jak zbyt wysoka temperatura. W takim przypadku poszukiwanie przyczyn warto zacząć od tych najbardziej oczywistych i niegroźnych. Do tej kategorii zaliczyć można nocne poty wywołane np. przeziębieniem i związaną z nim wyższą temperaturą. Tu także objawy ustępują po wykluczeniu czynnika wywołującego je.
Wśród czynników wywołujących nadmierne pocenie się w nocy znajdują się:
– menopauza i związane z nią uderzenia gorąca pojawiające się także w nocy;
– bezdech senny – jednym z jego objawów są właśnie nocne poty;
– nadmierna potliwość;
– zgaga i złe trawienie.

pixabay.com

pixabay.com

Jest to tylko część czynników powodujących nocne poty. Istnieje też kilka znacznie poważniejszych schorzeń i chorób, które wywołują objawy w postaci pocenia się podczas snu. Na ich liście znajdują się:
– nadczynność tarczycy – objawami, które występują w tym przypadku razem z nocnymi potami są też drżenie rąk, nerwowość i uczucie niepokoju, kołatanie serca i utrata masy ciała;
– nowotwory we wczesnym stadium (np. chłoniak ziarniczy) – najczęściej towarzyszy mi także stany podgorączkowe albo gorączka i szybka utrata masy ciała;
– infekcje bakteryjne albo wirusowe (np. gruźlica, zapalenie szpiku, ropnie, zapalenie wsierdzia);
– hipoglikemia – powodem w tym przypadku jest brak równowagi w poziomie glukozy w organizmie, którą ten zaczyna sam zrównoważyć, co daje symptomy w postaci nadmiernej potliwości.

To właśnie ze względu na te choroby i schorzenia poty nocne nie powinny być objawem ignorowanym…

Może Cię zainteresować