×

Niewyspana osoba zachowuje się jak pijana. Naukowcy ostrzegają przed przykrymi skutkami

Każdy chyba wie, że sen ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Pozwala się zregenerować, nabrać sił i reguluje funkcjonowanie naszych hormonów. Jeśli jednak nie zadbamy o dobry sen i istotnie skrócimy jego czas, to rezultaty takiego działania, mogą być dla nas dużo bardziej dotkliwe. Brak snu zaczyna być problemem globalnym. Ocenia się, że w samej tylko Ameryce chroniczne zaburzenia snu dotykają około od 50 do 70 mln obywateli. Jeden na trzech Amerykanów przesypia mniej niż 7 godz. na dobę.

Opóźniona reakcja na bodźce przez brak snu

Badaczom z dwóch miast: Los Angeles i Tel Awiwu, udało się dowieść, że niedobór snu skutkuje wyraźnym obniżeniem wydajności neuronów płata skroniowego mózgu, w którym dochodzi do przetwarzania bodźców wizualnych oraz danych, które gromadzone są w naszej pamięci.

Neurony przestają wówczas pracować tak wydajnie, jak gdy dostarczyliśmy sobie wystarczającej ilości snu. Dr Itzhak Fried z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzi, że ich zachowanie można porównać do skutków nadmiernego spożycia alkoholu

Do takich wniosków uczeni doszli podczas badań aktywności mózgów pacjentów, który cierpieli na epilepsję. Oczekiwali oni na operację wszczepienia elektrod, które miały za zadanie blokować źródło napadów epileptycznych. Przygotowanie do zabiegu pozwoliło na śledzenie, w jaki sposób zachowuje się ponad 1,5 tys. neuronów. Cały proces wymagał od pacjentów powstrzymywania się od snu, gdyż miało to przyspieszyć atak padaczki.

Udało się wówczas wykonać dodatkowe testy, które pokazały, że im bardziej ludzie byli senni, tym wolniej dochodziły do nich przekazywane informacje. Podczas pokazywania im różnorodnych obrazów ich zadaniem było jak najszybsze dopasowanie grafik do danej kategorii. Badanym sprawiło to ogromny problem.

Skutki niedoboru snu

Wyniki badań, które opublikowano w Nature Medicine udowodniły, że niedobór snu opóźnia przetwarzanie danych wizualnych, gromadzonych w pamięci. Powodem są zaburzenia, do których dochodzi w mózgu pomiędzy neuronami. Fale mózgowe pracują wówczas wolniej.

Nawet jeśli część mózgu jest w stanie funkcjonować efektywnie, to jednak pod wpływem braku dostatecznej ilości snu inne rejony „wyłączają się”, powodując chwilowe zaćmienie umysłu.

Niedawno udało się ujawnić 7 genów, które odpowiadają za bezsenność. Naukowcy udowodnili, że brak snu przyczynia się do stanu, że nasz mózg dosłownie „sam się zjada”. Dodatkowo warto wspomnieć, że brak dostatecznej ilości snu zwiększa ryzyko takich chorób jak depresja, napady lęku czy zaburzenia emocjonalne, utrudnia prawidłowe funkcjonowanie naszych hormonów, przez co możemy mieć problem z wagą.

Niewyspani są jak pijani?

Brak odpowiedniego snu, czyli sen przerywany lub zbyt krótki, skutkuje upośledzeniem aktywności neuronów. Przepuszczanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi w tym stanie zajmuje dużo więcej czasu. Naukowcy przyznali, że niewyspany mózg zachowuje się bardzo podobnie, jak po spożyciu trunku procentowego. Dr Itzhak Fried twierdzi:

Nieadekwatna ilość snu wywołuje w mózgu podobne reakcje, jak u osób pijanych.

Brakuje jednak standardów medycznych lub prawnych, które pozwalałyby rozpoznawanie przemęczonych kierowców w podobny sposób, jak robi się to w przypadku tych pijanych. Może w niedługie przyszłości stanie się to możliwe.

Może Cię zainteresować