Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessZdrowie

Czas wziąć się za siebie! Nawet niewielka ilość treningu i nieduży ciężar, przyniosą efekty

Regularna aktywność fizyczna wzmacniająca nasze mięśnie jest jak najbardziej korzystna dla naszego zdrowia. Tryb ćwiczeń obciążający nasze mięśnie był do tej pory pomijany przez Australijczyków. Znaczna ich część starała się unikać ciężarów i zwiększania siły swoich mięśni.

Rozwój muskulatury zwykle obejmuje ćwiczenia z wykorzystaniem różnego rodzaju maszyn, odważników, taśm do ćwiczeń lub własnej masy ciała (np. pompki, przysiady). Wykonywane regularnie wzmacniają mięśnie, poprawiają ich kondycję jak i naszą siłę.

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna była i jest zalecana raczej w umiarkowanym natężeniu w postaci chociażby marszu lub joggingu. Obecne australijskie wytyczne wydane w 2014 roku są pierwszymi, krajowymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, które zalecają ćwiczenia siłowe, a co za tym idzie wzmacnianie mięśni co najmniej 2 razy w tygodniu.

Czas wziąć się za siebie! Nawet niewielka ilość treningu i nieduży ciężar, przyniosą efekty

Według nich wpływają one korzystanie na stan naszego zdrowia.

Zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niepełnosprawności, choroby serca, zdrowia psychicznego i przedwczesnej śmierci.

Czas wziąć się za siebie! Nawet niewielka ilość treningu i nieduży ciężar, przyniosą efekty

Ćwiczenia powinny być wykonywane szczególnie przez osoby starsze. Wszystko po to, aby utrzymać ich sprawność fizyczną na jak najlepszym poziomie, dzięki czemu będą niezależni fizycznie przez długie, długie lata.

Co ważne, w porównaniu do tlenowych aktywności fizycznych, takich jak chodzenie czy jazda na rowerze, trening siłowy przynosi więcej korzyści dla kości, stawów, zdolności wykonywania czynności życia codziennego (mobilność, kąpiel, ubieranie) oraz spowalnia utratę mięśni szkieletowych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Jak więc zachęcić ludzi do ćwiczeń?

Wskaźnik osób ćwiczących co prawda nie jest najgorszy, jednak wiele osób ciągle nie ma pojęcia jak poprawnie wykonywać określone ćwiczenia. Kolejnym powodem dla którego się zniechęcamy może być brak dostępu do sprzętów, które pomogłyby nam w odpowiednich treningach. Nie są one jednak niezbędne! Jest masa ćwiczeń,

Należy zdawać sobie jednak sprawę, że kiedy ćwiczenia wykonywane są poprawnie, wzmacnianie mięśni i ich rozwój jest jak najbardziej bezpieczny i zalecany.

Pamiętaj! Jeśli obecnie nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej, nawet niewielki ruch może przynieść znaczne korzyści dla Twojego samopoczucia jak i wyglądu.

Źródło: iflscience.com | Fotografie: Pascal, CC BY-SA, shutterstock.com