×

Niegrzeczne i niesforne dzieci są szczęśliwsze i będą miały w życiu łatwiej. To nie przypadek

Podczas gdy większość rodziców marzy o wychowywaniu grzecznych i posłusznych dzieci, psychologowie mają na ten temat nieco inne zdanie. Uważają, że niegrzeczne dzieci w przyszłości czerpią więcej satysfakcji z życia, są bardziej zaradne i samodzielne. Jeśli więc czujesz, że wychowywanie dziecka wymyka Ci się spod kontroli, weź głęboki oddech i zastanów się, jak może to wpłynąć na jego rozwój i dorosłe życie.

Niegrzeczne i niesforne dzieci są szczęśliwsze. To nie przypadek:

#1 Są bardziej niezależne i nie boją się wyrażać siebie

Każde dziecko ma swoją niepowtarzalną osobowość i sposób interakcji ze światem. Jeśli rodzice będą je ciągle tłamsić i ograniczać, w przyszłości może mieć problemy z wyrażaniem siebie czy określaniem swoich potrzeb i pragnień. Niegrzeczne dzieci nie boją się pokazywać swojego prawdziwego charakteru i wyrażać swojej niezależności, nawet jeśli wiedzą, że nie wszystkim będzie to odpowiadać.

<a href=Pixabay">

Pixabay

#2 To jest ich sposób na odkrywanie i poznawanie świata

Dzieci w różny sposób odkrywają nieznany im jeszcze świat. Jedne są wyjątkowo drażliwe, inne robią to głośno, a jeszcze inne nie potrafią usiedzieć w miejscu nawet przez minutę. Jeśli rodzice zmuszają takie dzieci do siedzenia w ciszy, dziecko traci możliwość poznawania świata. Choć być może ciężko Ci się z tym pogodzić, niegrzeczne dzieci są często bardziej ciekawskie i zainteresowane tym, co je otacza.

#3 Tak wyglądają ich naturalne wzorce zachowań

Większość dzieci jest bardzo aktywna, czasami niegrzeczna i wręcz nieznośna. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to częścią ich natury. Nie boją się wyrażać swoich uczuć. Pamiętajmy o tym, że dziecko które szaleje i zachowuje się głośno, to często szczęśliwe dziecko, które czuje się dobrze i pewnie we własnej skórze.

<a href=Pxhere">

Pxhere

#4 Nie słuchają tego, co mówią inni</h2

Niegrzeczne dzieci nie szukają aprobaty. Wiedzą, co jest dla nich dobre, i nie boją się podążać ścieżką, którą same uważają za słuszną. Często sprawiają wrażenie, jakby wiedziały, że nawet jeśli zawiodą i nie uda im się dopiąć swego, to nie będzie dla nich koniec świata – w końcu z każdej sytuacji  jest jakieś wyjście. Nie zwracają uwagi na opinię innych, bo wiedzą, że to ich własna opinia ma dla nich decydujące znaczenie.

#6 Nie czują presji, że muszą spełniać pewne warunki, aby były kochane>

Niegrzeczne dzieci nikogo nie udają. Wiedzą, że rodzice będą kochać je bez względu na wszystko, a ich zachowanie tego nie zmieni. Zwykle takie dzieci dorastają w poczuciu bezpieczeństwa. Ich rodzice mają natomiast wystarczająco dużo sposobów na to, aby sobie z nimi poradzić. Zapewniają swoim pociechom wystarczające wsparcie emocjonalne i co bardzo ważne, są w stanie zapanować nad nimi bez tłumienia ich osobowości.

<a href=Needpix">

Needpix

#7 Mają zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów

Posłuszne i grzeczne dzieci zwykle na wszystko się zgadzają. Mało kiedy samodzielnie szukają rozwiązań, bo liczą na to, że ktoś je wyręczy i pokaże im właściwą drogę. Niegrzeczne są bardziej spontaniczne. Nie spoczną dopóki nie znajdą rozwiązania, a to wszystko przyczynia się do tego, że są bardziej odporne na stres i krytykę ze strony innych.

Twoje dziecko daje Ci popalić? Może właśnie w ten sposób wyraża siebie i poznaje otaczający je świat. Pomyśl nad tym, zanim następnym razem postanowisz je uciszyć.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować