×

Badacze określili predyspozycje genetyczne dt. witaminy D i ich wpływu na śmierć z różnych przyczyn

Witamina D to niezbędna cegiełka zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jak się okazuje, jest równie istotna w kontekście… życia. Naukowcy twierdzą, że witamina D chroni przed śmiercią w wyniku różnych chorób. W swoich badaniach określili predyspozycje genetyczne dt. witaminy D i jej wpływu na śmierć bez podziału na przyczyny.

Rola witaminy D

Witamina D pełni bardzo istotne funkcje w naszym organizmie. Do tych najbardziej istotnych zaliczamy:

  • udział w procesach wchłaniania wapnia i fosforu,
  • udział w przemianie materii,
  • korzystny wpływ na prace układu mięśniowego,
  • korzystny wpływ na regulację procesu snu,
  • korzystny wpływ na odporność,
  • wsparcie dla szpiku kostnego

Tak przedstawia się struktura witaminy D:

File:Vitamin D structure.jpg - Wikimedia Commons

Czy poziom witaminy D może wpływać na wystąpienie konkretnych schorzeń: choroby niedokrwiennej serca, udary czy śmierci z jakiejkolwiek przyczyny?

Badanie objęło dane z innych badań ponad 380 tys. osób w średnim wieku o europejskim pochodzeniu. Żadna z tych osób nie miała w przeszłości stwierdzonego udaru mózgu lub choroby wieńcowej. Każdy badany przeszedł pomiar 25-hydroksywitaminy D, a następnie był obserwowany przez kolejne 9,5 roku. Co się okazało?

W ciągu 9,5 roku trwania badań 33 546 osób zachorowało na chorobę wieńcową serca, 18 166 doznało udaru, a 27 885 zmarło. Obserwacje i wnioski naukowców dają do myślenia. Badacze zaobserwowali, że podniesienie poziomu witaminy D może zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń i śmierci w ich wyniku. Tyczy się to jednak tylko osób, które miały niski poziom witaminy D (stężenie 25[OH]D <25 nmol/l.

Warto dodać, że nie znaleziono związku pomiędzy genetyczną predyspozycją do wyższych poziomów witaminy a wystąpieniem wspomnianych schorzeń. Odkryto natomiast korelację pomiędzy predyspozycją genetyczną do wyższych poziomów witaminy D a 30% mniejszych ryzykiem zgonu.

Reasumując odkrycie naukowców daje do myślenia i sugeruję potrzebę suplementacji witaminy D w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia przewlekłych chorób. Niestety, mimo tak wielu cennych właściwości, blisko 40% Europejczyków ma niedobór witaminy D, a 13% poważny niedobór. Jeśli zaliczasz się do grona tych osób, zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D, a Twoje zdrowie i samopoczucie Ci za to podziękuje!

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować