Kategorie Zdrowie

3 powody, dla których powinieneś przestać używać telefonu przed snem. To nie są żarty!

Jeśli tak jak większość ludzi korzystasz przed snem ze swojego smartphone’a, to możesz czuć się zagrożony. „E tam! Ja sprawdzam tylko szybko pogodę na następny dzień… Co może mi się stać?” Może. Lepiej przeczytaj ten tekst.

Mogłoby się wydawać, że promieniowanie telefonii komórkowej jest najpoważniejszym problemem, którego powinniśmy się obawiać. Jednak nie… Jest jeszcze niebieskie światło, także niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Niebieskie światło jest tylko częścią pełnego spectrum światła. Jesteśmy na nie narażeni codziennie przez słońce. Jednakże nocna ekspozycja na to światło, które emitowane jest na bardzo wysokim poziomie przez smartphone’y, tablety, laptopy czy inne ekrany LED, może w krótkim czasie uszkodzić wzrok. Ogranicza też produkcję melatoniny, która jest niezbędna do tego, abyśmy się wyspali.

Narażanie Twojego wzroku na niebieskie światło w nocy, może wiązać się z 3 bardzo poważnymi problemami.

#1 Uszkodzenie wzroku

3 powody, dla których powinieneś przestać używać telefonu przed snem. To nie są żarty!

Wykazano, że nocne naświetlanie niebieskim światłem powoduje uszkodzenia siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Druga przypadłość oznacza utracenie wizji centralnej, czyli możliwości zobaczenia tego, co jest tuż przed Tobą. Jednak nie tylko! Może to również wpływać na rozwój zaćmy, co właśnie zaczęto dokładniej badać.

#2 Trudności w wysypianiu się

Niebieskie światło zaburza produkcję melatoniny, która jest hormonem regulującym nasz sen.

3 powody, dla których powinieneś przestać używać telefonu przed snem. To nie są żarty!

Bez jej prawidłowego wytwarzania nie możemy się wyspać, co w konsekwencji naraża nas na wiele innych, poważnych problemów zdrowotnych, m.in.:

  • Tycie
  • Depresję
  • Kłopoty z pamięcią
  • Wolniejszy czas reakcji
  • Szybsze starzenie się skóry
  • Choroby serca i inne choroby układu naczyniowego

#3 Zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów

Naświetlanie niebieskim światłem w nocy wiąże się także z większą częstotliwością występowania nowotworów. W dalszym ciągu chodzi tu o melatoninę, która jest także przeciwutleniaczem, niezbędnym w walce z chorobami nowotworowymi.

Jednorazowe skorzystanie z telefonu w nocy nie byłoby większym problemem. Jednak dobrze wiemy, że ma to miejsce każdego wieczoru, każdej nocy, nawet i kilka razy…

Źródło: davidwolfe.com | Fotografie: pixabay.com, davidwolfe.com