×

Znaleziono całe skupiska groźnego gatunku kleszczy. Nie było ich w Polsce od ponad 50 lat

Kleszcze występują praktycznie w całej Europie. Zamieszkują przede wszystkim lasy, puszcze, polany, ale także i miejskie parki czy ogrody. Co więcej, istnieje wiele gatunków kleszczy. Światowa fauna kleszczy obejmuje około 900 gatunków, z których ponad 70 zaliczanych jest do fauny europejskiej. Niektóre z nich są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Jednym z groźniejszych gatunków kleszczy jest kleszcz Haemaphysalis Concinna, który po raz ostatni był widziany w Polsce blisko 70 lat temu. Tak mogliśmy powiedzieć jeszcze jakiś czas temu, bowiem jak się okazuje niebezpieczny kleszcz wrócił i rozsiewa groźne choroby.

Nie było po nim w Polsce śladu przez ponad 50 lat. Groźny gatunek kleszcza powrócił

Kleszcza Haemaphysalis Concinna zauważyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Występowanie niebezpiecznego pajęczaka odnotowano również na Dolnym Śląsku. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po raz ostatni obecność wspomnianego kleszcza w Polsce odnotowano kilkadziesiąt lat temu. Przypadek? A może przyczyny należy szukać gdzie indziej? Wiele wskazuje na to, że za przybycie kleszcza Heamaphysalis Concina odpowiedzialne są zmiany klimatyczne.

Tak kleszcz z gatunku Haemaphysalis Concinna wygląda w przybliżeniu:

Niebezpieczeństwo, jakie niesie kleszcz Heamaphysalis Concinna

Kleszcz Heamaphysalis Concinna jest bardzo niebezpieczny. Przeprowadzone na kleszczach w tego gatunku badania wykazały obecność licznych wirusów i bakterii, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka: borelioza, gorączka Q, tularemia, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, wirus babeszjozy, burnawirus czy wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

Lasy Państwowe ostrzegają przed kleszczami, których w tym roku ze względu na panującą aurę jest wyjątkowo duży

Sezon kleszczy w Polsce zaczyna się już od maja i trwa nawet do listopada – są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.

Nie zapominajmy o profilaktyce, czyli zapobieganiu ukłuciu przez kleszcze. Stosujcie specjalnie przeznaczone do tego repelenty i odpowiednią odzież. Zwłaszcza, kiedy wybieracie się do lasów, noście ubrania z długimi rękawami i nogawkami, „zamykając” wszelkie miejsca, w które mogą wejść kleszcze. Po powrocie natomiast zawsze poświęćcie chwilę na obejrzenie nawzajem swoje ciała. Im szybciej zareagujemy na „nieproszonego gościa”, tym mniejsze ryzyko zachorowania na niebezpieczne choroby.

Czy wiesz, jakie są najskuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie się przed kleszczami?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować