Kategorie Medycyna naturalnaZiołolecznictwo

4 popularne zioła, które szkodzą latem. Powodują przebarwienia, rumień i pęcherzyki

Ziołowe kuracje zyskują na coraz większej popularności. Nic dziwnego, w końcu przeprowadzane regularnie mogą pomóc w pozbyciu się wielu dolegliwości. Oczywiście wizyta u lekarza jest niezbędna, ale do dziś pamiętam jak moja babcia pomagała mi pozbyć się pierwszych oznak przeziębienia czy bólów głowy…

Jednak jest złota zasada korzystania z ziół i aktualnie jest na czasie, dlatego chciałam Was ostrzec i przypomnieć, że lato i zioła nie zawsze się lubią.
Niepokojące są zwłaszcza objawy po opalaniu. Promienie UV wchodzą w interakcję z zawartymi w surowcu substancjami, co może skończyć się wysypką lub przebarwieniami na skórze!

Jakich zatem ziół powinniśmy unikać latem?

#1 Niebezpieczne zioła – Rumianek

Moja babcia parzyła rumianek, by poprawić trawienie, uspokoić nerwy. To zioło działa także antydepresyjnie, jednak w okresie od czerwca do października powinniśmy ograniczyć jego stosowanie. 

Mowa tutaj nie tylko o herbacie z rumianku, lecz także o kosmetykach, które mają w swoim składzie dużą ilość tego zioła. 

#2 Niebezpieczne zioła – Ziele dziurawca

Na pewno nie raz widziałeś tabletki w aptece, które mają w sobie to cudowne zioło. Nie można mu odmówić zdrowotnego działania, m.in. łagodzenia bóli menstruacyjnych, zapobieganiu wahania nastroju, a także poprawiania trawienia. 

Jednak roślina ta zawiera hiperycynę, która działa fotouczulająco, dlatego powróć do tego zioła dopiero na jesień. 

#3 Niebezpieczne zioła – Nagietek

A dokładnie mowa o maść nagietkową, która znajduje się prawie w każdym gospodarstwie domowym. Preparat ten łagodzi choroby skórne i stany zapalne, a sam napar z rośliny zaleca się osobom cierpiącym na wrzody żołądka. 

Niestety, ale latem nie używaj tego zioła, ponieważ może to wywołać nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych.

#4 Niebezpieczne zioła – Arcydzięgiel

Poprawia pracę układu pokarmowego, a maść z tego zioła działa rozgrzewająco i przeciwbólowo. 

Jeżeli będziesz używał latem preparatów na bazie arcydzięgla, możesz nabawić się oparzeń słonecznych!

Niebezpieczne zioła – Jak to działa?

Odczyn fotoalergiczny pojawia się na skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, kiedy w organizmie znajdują się substancje pochodzące od niektórych ziół.

Dlatego tak ważne jest, by nie stosować powyżej wymienionych ziół w okresie letnim! Jeżeli masz maści, które zawierają te zioła i musisz je stosować, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i porozmawiaj o tym problemie i swoich obawach. 

Niebezpieczne zioła – Kiedy pojawia się problem?

Nadwrażliwość na słońce spowodowane zastosowaniem ziół mogą objawić się już po upływie 48h. 

Przeważnie objawia się to w formie swędzących grudek, rumieni i pęcherzyków. Najczęściej zmiany pojawiają się na ramionach, szyi i twarzy. 

Źródło: ekologia.pl | Fotografie: www.freepik.com