×

Nie przekłuwaj uszu swojego małego dziecka! Narażasz je na alergie w dorosłym życiu

Rodzice coraz częściej decydują się na przekłuwanie uszu u małych dzieci. Widzimy je w wózkach, ze smoczkiem i kolczykami. O ile, w kwestii moralnej, można o tym dyskutować, o tyle w kwestii zdrowia lekarze nie pozostawiają na rodzicach suchej nitki!

 

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Alergie

Dzieciom, które we wczesnym wieku mają przebijane uszy, zakłada się zwykle kolczyki ze srebra, złota lub stali szlachetnej. Robi się tak, by rana szybciej się goiła. Jednak rzadko kiedy są to czyste stopy. Zazwyczaj zawierają nikiel, który jest silnie alergizujący. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego udowodnili, że może on być odpowiedzialny za alergie, nawet w dorosłym życiu!

Badanie

Naukowcy przeprowadzili badanie wśród 400 dzieci, w wieku 7-8 i 16-17 lat. Okazało się, że ponad 30 procent z nich jest uczulonych na nikiel. Dotyczy to w szczególności dziewczynek, które miały przebite uszy we wczesnym dzieciństwie! Tak wczesny kontakt może skutkować alergiami w dorosłym życiu.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Ból

Poza alergiami, w przekłuwaniu uszu chodzi także o ból. Wielu rodziców argumentuje kolczyki w tak młodym wieku przekonaniem, że dziecko szybciej zapomina o bólu, a dzięki przekłuciu uszu teraz, będzie mogło cieszyć się kolczykami w późniejszym życiu. To bzdura! Dzieci mają problem z opisaniem bólu, określeniem jego typu i skali, jednak odczuwają go tak samo jak dorośli! I wcale o nim nie zapominają – po prostu w efekcie zainteresowania otoczeniem, szybciej przestają się na nim skupiać.

Decyzja

Wiele osób krytykuje rodziców decydujących się na przekłuwanie uszu u dziecka, zanim ono samo jest świadome tego, co ma miejsce. Nie zapominajmy, że dziurki w uszach to modyfikacja ciała, która zostaje na całe życie! Czy zdecydowalibyście się na tatuaż u dziecka? No właśnie… Dlatego też zachęcamy do bardziej zdroworozsądkowego podejścia do przekłuwaniu uszu u maluszków!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Żadna presja otoczenia nie jest warta lekkomyślnych decyzji dotyczących zdrowia i wyglądu naszych dzieci. Kolczyki na pewno nie są im niezbędne w tak młodym wieku. A kto wie, może gdy będą nastolatkami wcale nie będą ich nosić?

Może Cię zainteresować